Wydarzenia
Wysoka dziewczyna. Pokaz z Wydawnictwem Czarne
Wysoka dziewczyna. Pokaz z Wydawnictwem Czarne

O związkach między literaturą a kinem.

Gdyńskie Centrum Filmowe, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na pokaz „Wysokiej dziewczyny” we wtorek, 15 października 2019 roku. To najnowszy obraz Kantemira Bałagowa, cudownego dziecka rosyjskiego kina, twórcy znakomitej „Bliskości”. Film jest inspirowany książką noblistki Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

Seans będzie poprzedzony 15-minutowym wstępem poświęconym jego literackiemu pierwowzorowi. O książce opowie Marta Maciejewska – filmoznawczyni, polonistka, anglistka.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Wysoka dziewczyna

Nagrodzona w Cannes – Nagroda Fipresci, najlepszy reżyser – „Wysoka dziewczyna” fantastycznie rekonstruuje realia i pełną napięcia atmosferę czasów tuż po II wojnie światowej, gdzie euforia miesza się z żałobą, a na wciąż świeżych ruinach powoli kiełkuje nadzieja.
W najnowszym filmie Kantemira Bałagowa poznajemy historię dwóch przyjaciółek, Maszy i Ilji, które próbują odnaleźć swoje miejsce w powojennym Leningradzie. Przygotowując scenariusz, Bałagow inspirował się słynnym reportażem noblistki Swietłany Aleksijewicz – „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

Reżyser nie skupia się na heroicznych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami…

Zwiastun filmu:
https://youtu.be/Bnq-P6ttuhI

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola