Festiwal NNW – Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Święto polskiego kina historii najnowszej.

24-27 września 2020 w Gdyni odbędzie się XII Festiwal NNW! 4 dni festiwalowych wrażeń, 5 kategorii konkursowych i ponad 100 produkcji. Nadchodzi XII Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-27 2020 w Gdyni. Organizatorzy zapowiadają najwyższej klasy filmy o tematyce historycznej – zarówno polskie, jak i zagraniczne. Dziać ma się bardzo dużo.

Żródło: materiały prasowe Organizatora

 

Tegoroczna edycja ze względów oczywistych stanowi dla nas duże wyzwanie, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym – które traktujemy od początku jako bodziec do kolejnego skoku rozwojowego wydarzenia. Z racji sytuacji epidemicznej zdecydowaliśmy się na przygotowanie można powiedzieć dwóch festiwali. Obok tradycyjnej formuły Festiwalu NNW, która będzie przebiegała na żywo w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym i innych miejscach w Gdyni, przygotowujemy równolegle formułę online. Część festiwalowych wydarzeń będzie emitowana w czasie rzeczywistym w internetowej tv festiwalowej – mówi Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu NNW.

 

Blisko 100 tytułów podczas 4 dni wydarzenia.

 

Jak mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW, formuła hybrydowa daje możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców, a liczba przedsięwzięć będzie bardzo duża.

 

Mimo pandemii, w tym roku zaprezentujemy blisko 100 tytułów w pięciu kategoriach konkursowych. Oprócz pokazów filmowych, licznych konkursów, paneli dyskusyjnych, dopełnieniem festiwalu będą wystawy, prezentacje książek – jednocześnie odbywać się będzie nawet 6-7 różnych wydarzeń, do których powrócić będzie można dzięki nagraniom. Zachowujemy unikalny charakter Festiwalu oraz jego ponadczasową formułę – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

 

W debiutującej kategorii – Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych, zostanie zaprezentowanych 13 filmów. Zobaczymy produkcje m.in. z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu czy Japonii.

 

Wśród nich “Kurier” w reż. Władysława Pasikowskiego, “Numery” w reż. Olega Sentsowa – ukraińskiego reżysera, więzionego w Rosji, “Oficer i Szpieg” Romana Polańskiego czy irański film ”Villa Dwellers”.

 

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zaprezentowane zostaną 23 produkcje. Zwycięzca otrzyma, wręczaną po raz drugi, nagrodę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

W Konkursie Filmów Polskich widzowie będą mogli zobaczyć aż 26 filmów. Najlepszy film zostanie nagrodzony Złotym Opornikiem, przyznawanym konsekwentnie od pierwszej edycji Festiwalu.

 

W Konkursie Radiowym wystartuje 12 dokumentów radiowych.

 

Debiutująca kategoria – Konkurs Wideoklipów obejmie 16 produkcji.

 

Hollywoodzko-polska produkcja historyczna filmem otwarcia

 

Na ekranie ukaże się hollywoodzko-polska produkcja Znajdę Cię”. Będzie to jednocześnie uroczysty pokaz filmu otwarcia. Projekcja odbędzie się w piątek 25 września o godz. 17.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym.

“Znajdę Cię” w reżyserii Marthy Coolidge to opowieść, inspirowana losami polskich muzyków z lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Jest fabularną historią Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego, oraz rodzącego się między nimi romantycznego uczucia. Plany kariery muzycznej głównych bohaterów i życia w Stanach Zjednoczonych przerywa nagły wybuch wojny – czytamy w opisie filmu.

 

Zdjęcia kręcono w Nowym Jorku, Krakowie oraz Łodzi. Głównymi producentami są Zbigniew John Raczyński, polsko-kanadyjski producent filmowy, zainspirowany życiem swojej rodziny w przedwojennej Łodzi oraz Bożenna Intrator, polsko-amerykańska scenarzystka, pisarka i tłumaczka. Na planie wspiera ich legendarny, hollywoodzki producent Fred Roos. Autorami scenariusza są David S. Ward i Bożenna Intrator.

 

Niezwykłą, poruszającą muzykę do filmu napisał Jan A.P. Kaczmarek.

 

 

Spotkania na żywo uzupełnione przez transmisje on line

 

Organizatorzy zapowiadają pełnowymiarową telewizję festiwalową. Pokaże ona na żywo transmisje debat, paneli, wystaw

 

Co ciekawe, większość filmowych tytułów zostanie zaprezentowana online, równolegle z pokazem stacjonarnym. Aby mieć dostęp do filmów konkursowych, chętni są proszeni o wysłanie maila pod adres akredytacje@festiwalnnw.pl

 

Wytyczne sanitarne dla widzów festiwalowych podczas spotkań na żywo.

 

Festiwalowe projekcje będą odbywały się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych. Co drugie miejsce siedzące w salach projekcyjnych pozostanie puste. Strefa kina plenerowego na Placu Grunwaldzkim zostanie wydzielona, pozwoli to widzom na bezpieczne oglądanie filmów pod gołym niebem.

 

W spotkaniach na żywo weźmie udział limitowana ilość widzów. Uczestnicy będą zobowiązani do zachowania odstępu społecznego. Goście, przybywający na Festiwal przed wejściem na teren wydarzenia zostaną poproszeni o podanie danych kontaktowych i złożenie pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Uczestnicy wydarzeń będą zobowiązani również do dezynfekcji dłoni, zasłaniania nosa i ust, a także będą mieli mierzoną temperaturę w sposób bezkontaktowy.

 

 

Pitching Forum – szansa dla filmowców

 

Ważnym punktem wydarzenia są sesje Pitching Forum przy Festiwalu NNW. Pitching to krótka, trwająca do 5 minut, publiczna prezentacja projektu filmu przed gronem potencjalnych inwestorów, sponsorów, dystrybutorów oraz nadawców. Służy pozyskaniu finansowania na projekty będące jeszcze w fazie przygotowań lub będących już w trakcie realizacji. Dla filmowców udział w sesji pitchingowej jest niepowtarzalną okazją na zaprezentowanie swojego projektu. Sesję finałową poprzedzają warsztaty z zakresu tworzenia scenariusza, kreacji zwiastuna filmowego oraz sztuki prezentacji przed specjalistycznym audytorium.

 

Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy zakwalifikowali 12 projektów do udziału w najbliższym Pitching Forum.

 

Kolejna edycja projektu edukacyjnego dla młodzieży

 

Jedną z atrakcji Festiwalu NNW jest projekt edukacyjny #MdH, czyli Młodzi dla Historii, kierowany do młodzieży w wieku 10-19 lat. Celem projektu jest pokazanie, że przeszłość jest niezwykle ciekawa, a historie skrywane przez rodzinne albumy mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu, spektaklu czy stylizacji modowej. Co roku konkursy MdH odbywają się w trzech kategoriach – Konkurs Filmowy, Konkurs Teatralny oraz Konkurs Stylizacji. W tym roku ze względu na pandemię Konkurs Teatralny został zastąpiony Konkursem Scenariuszowym. W Jury znajdują się utytułowani eksperci z branży filmowej oraz modowo-odzieżowej.

 

Hołd, oddawany świadkom historii i bohaterom z cienia

 

Zaszczytne miejsce zarezerwowane jest dla świadków historii i bohaterów, którzy przez lata żyli w cieniu. Rozmachem przedsięwzięcia możemy oddać im należyty szacunek i podziękować za odwagę, honorując ich Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności – pośmiertnie i za życia.. To głębokie przeżycie zarówno dla nich, jak i dla nas, gdy kilkuset gości zgromadzonych podczas uroczystej gali w sali teatralnej spontanicznie wstaje i śpiewa „200 lat”, a później chóralnie woła „cześć i chwała bohaterom” – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

 

Co roku w ciągu 4 dni w Gdyni pokazom filmowym towarzyszą panele dyskusyjne, a także debaty z udziałem ekspertów z branży kinowej i historycznej. Spotkania są wypełnione także wystawami, instalacjami historycznymi oraz warsztatami edukacyjnymi dla młodzieży. Impreza cieszy się dużą popularnością.

 

Retrospektywy – Festiwal NNW w całorocznej odmianie

 

Retrospektywy są Festiwalem w wersji skróconej. Jest to wydarzenie, odbywające się w mniejszych ośrodkach Polski. Organizatorzy odwiedzają z pokazami zarówno duże miasta, jak i mniejsze, pomijane miejscowości. Projekcjom towarzyszą dyskusje, wystawy oraz spotkania ze świadkami historii. W ramach Retrospektyw odwiedzono już ponad kilkadziesiąt miejscowości na terenie Polski, a także zagranicy.

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu: http://festiwalnnw.pl/

oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/niepokorni.niezlomni.wykleci/

  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę