Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Najważniejszy przegląd filmowy polskiej kinematografii. Co roku kilkadziesiąt tysięcy widzów.
Jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na dużą skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, początkowo w Gdańsku, a od 1987 roku w Gdyni. Właśnie tutaj co roku we wrześniu można zobaczyć najważniejsze nowe polskie filmy, prezentowane w większości premierowo, śledzić rywalizację w trzech konkursach, uczestniczyć w spotkaniach twórców i miłośników kina, ciesząc się festiwalową atmosferą u schyłku lata nad morzem.
O prestiżowe Złote i Srebrne Lwy w Konkursie Głównym ubiegają się najlepsze filmy pełnometrażowe wyselekcjonowane z całorocznej produkcji filmowej.W Konkursie Filmów Krótkometrażowych  uczestniczą krótkie metraże zrealizowane przez polskie szkoły filmowe oraz licznych producentów filmowych.

Konkurs Filmów Mikrobudżetowych to podsumowanie efektów programu dotacyjnego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla debiutów filmowych w tej kategorii. Program Festiwalu obejmuje też filmowe sekcje pozakonkursowe, w tym Czystą Klasykę, czyli wybrane wybitne polskie filmy odnowione cyfrowo, a także najnowsze międzynarodowe koprodukcje zrealizowane ze znaczącym udziałem polskich twórców i producentów, prezentowane w sekcji  Polonica. Cykl  Gdynia Dzieciom  gromadzi rzesze najmłodszych widzów polskiego kina.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to także liczne spotkania branżowe, konferencje i prezentacje w ramach Gdynia Industry. Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich podejmie temat przyszłości Festiwalu, zapraszając przedstawicieli środowiska filmowego do dyskusji nad kształtem tego wydarzenia. Liczne debaty przygotowują również Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kobiety Filmu, Gildia Reżyserów Polskich, KIPA Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Nie zabraknie warsztatów Filmoteki Szkolnej oraz działań Legalnej Kultury, promujących postawę fair wobec twórców kultury.
Najważniejszym miejscem Festiwalu niezmiennie od lat jest Teatr Muzyczny w Gdyni wraz z położonym obok Gdyńskim Centrum Filmowym. Tutaj odbywają się uroczyste pokazy filmów z Konkursu Głównego, spotkania z twórcami oraz pokazy i konferencje prasowe. Funkcję głównego Kina Festiwalowego dla szerokiej publiczności od 2019 roku pełni Helios, wielosalowe kino działające w CH Riviera. Tu również z widzami spotykają się twórcy filmów z Konkursu Głównego.
Uczestnicy Festiwalu i miłośnicy kina, mieszkańcy Trójmiasta i turyści, chętnie uczestniczą w wydarzeniach towarzyszących, w tym w promocjach książek poświęconych kinu. Otwartą przestrzeń Placu Grunwaldzkiego pomiędzy Teatrem Muzycznym i Gdyńskim Centrum Filmowym wypełniają filmowe seanse plenerowe, wystawy o tematyce filmowej, koncerty muzyki filmowej oraz atrakcje przygotowane przez Partnerów Festiwalu.
Przez cały rok Gdyńskie Centrum Filmowe to miejsce pracy Biura Festiwalu (Pomorska Fundacja filmowa w Gdyni), a podczas Festiwalu staje się jego centrum medialnym. W sali Warszawa odbywają się prasowe pokazy filmów konkursowych i konferencje z udziałem twórców. Dzięki kameralnej skali tego miejsca każdy miłośnik kina może tu poczuć festiwalowy klimat, a znanych aktorów i filmowców spotkać podczas spaceru na Placu Grunwaldzkim. Imprezy towarzyszące, filmowe pokazy specjalne, wystawy plenerowe, promocje książek poświęconych kinu – wszystko to sprawia, że Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jest otwarty na miasto i jego mieszkańców.

48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie
się w terminie 18-23 września 2023 roku.

 
 

Oficjalny serwis Festiwalu Filmowegow Gdyni:

www.festiwalgdynia.pl
 

Profil FPFF na Facebooku:

facebook.com/FPFFGdynia

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola