FACE TO FACE WITH EUROPEAN CINEMA (TWARZĄ W TWARZ Z KINEM EUROPEJSKIM)

 

Cel projektu:
Przybliżenie kina europejskiego młodym ludziom poprzez doświadczanie kultury danego kraju.

 

Idea projektu:
Projekt zakłada organizację pokazów filmów europejskich dla dzieci i młodzieży w formie wielkiego happeningu, podczas którego młodzi widzowie będą mogli dowiedzieć się wiele ciekawostek o danym kraju w aspekcie kulturowym i historycznym, doświadczyć kontaktu z danym krajem poprzez muzykę, sztukę, gastronomię, charakterystyczne symbole itd. a także język. Widzowie poznają także kinematografię danego kraju i najważniejsze dane pozwalające im lepiej zrozumieć dane kino.

 

Dzieci i młodzież pytana o kino europejskie, rozumie, że są to filmy produkowane i reżyserowane w Europie przez europejskich twórców. W większości jednak pojęcie kina europejskiego wydaje się im trudne i mało atrakcyjne. Młodzi wskazują na trudności w zrozumieniu kulturowej specyfiki danego filmu europejskiego, porównują rzeczywistość przedstawioną na ekranie ze swoją codziennością i nie zawsze potrafią się w niej odnaleźć. Dostrzegamy poza tym, że młodzież nie podejmuje trudu doczytania i porozmawiania o filmie i jeśli coś jest niezrozumiałe, od razu traktowane jest negatywnie. Ponadto, młodzi z reguły nie zgłębiają tematów dostrzeżonych w filmach, nie czerpią z filmów inspiracji do dalszego pogłębiania zdobytej wiedzy czy zainteresowania się kinem, gdyż nie traktują filmu jako elementu edukacyjnego, światopoglądowego a jedynie w kategorii rozrywki, zapewnienia organizacji czasu wolnego. Nasuwa się nam spostrzeżenie, że młodzież nie stosuje wskazanych wyżej narzędzi, gdyż nie ma doświadczeń ani wiedzy w tym temacie, skąd pomysł na projekt. Kino rozwija, kino poszerza horyzonty, kino skłania do przemyśleń i kształci aktywnych, świadomych różnorodności obywateli.

 

W wybranym dniu w kinie Lidera odbywać się będzie DZIEŃ EUROPEJSKI (odpowiednio francuski, hiszpański, niemiecki, skandynawski, włoski lub inny), kiedy podczas kilkugodzinnego spotkania w partnerstwie z krajowi instytucjami lub zagranicznymi partnerami (Valladolid, Terrassa, Potsdam) zaprezentowany zostanie wybrany kraj (jeden kraj na miesiąc):
– kino hiszpańskie (VALLADOLID/TERRASSA)

– kino niemieckie (POTSDAM)
– kino francuskie
– kino skandynawskie
– kino włoskie

– kino czeskie

Koordynator projektu:

Gdyńskie Centrum Filmowe
Plac Grunwaldzki 2
81-372 Gdynia
tel. 58 712 46 14
e-mail: info@gcf.org.pl
TWARZĄ W TWARZ Z KINEM EUROPEJSKIM
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola