Millennium Docs Against Gravity Film Festival Gdynia
Millennium Docs Against Gravity Film Festival Gdynia
Millennium Docs Against Gravity Film Festival Gdynia
Millennium Docs Against Gravity, największy polski festiwal filmowy, po raz ósmy odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Trójmiejska edycja imprezy rozpocznie się 12 maja i potrwa do 21 maja. W programie polskie premiery, ponad 80 filmów dokumentalnych z całego świata. O Na-grodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 12 tytułów. Niezapomnianym filmowym podróżom będą towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół waż-nych tematów zaprezentowanych na ekranie.

Po raz kolejny zapraszamy do filmowej podróży dookoła świata i w głąb siebie samych. Zaprezentu-jemy premierowo ponad 80 filmów, z których wszystkie wyzwalają to, co najważniejsze w kinie, a także w prawdziwym życiu: emocje. Nazwiska, które uchodzą za legendarne. Twórcy_czynie, którzy zmienili oblicze kina dokumentalnego, od Wernera Herzoga, przez Erika Gandiniego, po trzykrotnie nominowaną do Oscara® (nagrodę zdobyła w 2015 roku za film „Citizenfour”) Laurę Poitras.

 

Millennium Docs Against Gravity to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocze-śnie w ośmiu różnych miastach, w tym również – w Gdyni. Działamy against gravity, czyli nawet w mało sprzyjających okolicznościach brniemy do przodu, często pod prąd – wciąż wierzymy, że kino ma moc sprawczą. Wierzymy, że każdy widz, który po obejrzeniu festiwalowego filmu postanowi zmienić coś w swoim otoczeniu na lepsze, to bezcenna wartość. Daje nam to ogromne poczucie satysfakcji, sensu i wiarę w to, że każda kolejna edycja Festiwalu zmienia nasze realia. Podchodzimy niezmiernie poważnie do upowszechniania kultury filmowej, także wśród osób mających do niej utrudniony dostęp. Na skalę niespotykaną wśród festiwali współpracujemy z ok. 30 organizacjami pozarządowymi. Wśród nich znajdują się między innymi WWF Polska, Amnesty International czy Fundacja Kultury bez Barier. Od lat zajmujemy się też intensywnie edukacją.

 

„Nie bądź obojętny_a”

 

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów Mar-iana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ta myśl koresponduje z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia – uważności i wrażliwości (także językowej) na otaczających nas ludzi.

 

Po dwóch latach pandemii, w drugim roku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Millennium Docs Against Gravity jest silny programowo i organizacyjnie, jak nigdy dotąd. W tym niezwykle ważnym roku dla Polski festiwal zamierza znów stworzyć filmową strefę dla namysłu nad kondycją świata. Tym da-lekim i tym bliskim, często tym po drugiej stronie ulicy. Film dokumentalny pomaga dziś zdefiniować na nowo przeszłość i opisać przyszłość, jak żaden inny gatunek filmowy. Unikalna formuła naszego festiwalu, odbywającego się jednocześnie w wielu miastach, oparta na współpracy z instytucjami kultury samorządów terytorialnych, zdała egzamin i jest twórczo uzupełniana – mówi dyrektor festiwalu Artur Liebhart.

 

Partnerzy Festiwalu 2023

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola