Millennium Docs Against Gravity Film Festival Gdynia

Najważniejszy festiwal kina dokumentalnego

Millennium Docs Against Gravity po dwóch pandemicznych latach powraca do tradycyjnych majowych dat! Część kinowa 19. edycji największego polskiego festiwalu filmowego odbędzie się w dniach 13 – 22 maja! Niezapomnianym filmowym podróżom w salach kin studyjnych będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata!

Otaczająca nas rzeczywistość, przepełniona w ostatnim czasie szczególnie silną niepewnością, wymaga od nas solidarności i myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość, dlatego hasłem przewodnim festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat – Rethink Everything” zaczerpnięta z filmu „Wymyślić świat na nowo”, reż. Richard Dale, Nigel Walk. Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję i był impulsem do działania!

W tym roku wszyscy jesteśmy myślami z Ukraińcami i Ukrainkami cierpiącymi z powodu rosyjskiej napaści, dlatego podczas festiwalu chcemy w geście solidarności zaprezentować filmy o kulturze i historii naszych wschodnich sąsiadów. To opowieści o wyjątkowym uczestniku wydarzeń na Euromajdanie (Roma”, reż. Olha Zhurba), wpływie rosyjskiej aneksji Krymu na sztukę („Skarby Krymu”, reż. Oeke Hoogendijk), genialnym ukraińskim artyście i wizjonerze Florianie Jurjewie („Nieskończoność według Floriana”, reż. Oleksiej Radynski), tymczasowym domu dziecka na wschodzie Ukrainy („Dom z drzazg”, reż. Simon Lereng Wilmont) oraz okrucieństwie II wojny światowej, które szczególnie silnie wybrzmiało podczas tragicznych wydarzeń w Babim Jarze z 1941 roku („Babi Jar. Konteksty”, reż. Siergiej Łoźnica). Historia opowiedziana w filmie, który miał światową premierę w Cannes, dzisiaj nabiera znowu przerażającej aktualności.

W czasie 19. edycji festiwalu zaprezentujemy kilka nowych sekcji. Love Stories, czyli historie o miłości – do ludzi i do wulkanów, w ekstremalnych warunkach i na krańcach świata, w rzeczywistości i świecie wirtualnym. Nauka nas uratuje – filmy, które są pigułką rzetelnej wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego, mięsie hodowanym laboratoryjnie, szczepionkach czy topnieniu lodowców i innych ważnych tematach. Dają nadzieję i podsuwają bardzo konkretne pomysły zmiany rzeczywistości. Sekcja Zanim dorośniesz to spojrzenie na życie młodych bohaterów i bohaterek, którzy poszukują swojej ścieżki, często rzucając wyzwanie nieprzychylnej rzeczywistości. Z kolei Oblicza Dalekiego Wschodu pokazują rzeczywistość Bangladeszu, Chin, Mjanmy i Wietnamu. Wyłania się z nich obraz miejsca na naszej planecie, które nieustannie podlega dynamicznym zmianom społecznym, kulturowym oraz politycznym.

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu prezentujemy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych w programie. Organizujemy także pierwszą retrospektywę filmów Susan Sontag w Polsce! Pokażemy zarówno filmy dokumentalne uznanej amerykańskie eseistki i ikony popkultury, jak i jej realizacje fabularne. W tym roku widzowie i widzki Millennium Docs Against Gravity będą mogli bliżej poznać też twórczość reżysera-archeologa czasu, którego fetyszem jest taśma filmowa – Billa Morrisona! Program retrospektywy mistrza będzie zawierał w sumie ponad 17 tytułów!

Na festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców i twórczyń oraz hitów największych światowych festiwali. Zdobywczyni Oscara, brytyjska reżyserka Andrea Arnold zaprezentuje na festiwalu film Krowa, poruszający obraz życia krowy mlecznej imieniem Luma, który miał światową premierę w Cannes. Do programu naszego festiwalu trafiły także filmy prezentowane i nagrodzone na festiwalu Sundance: wspomniany już „Dom z drzazg” (Nagroda za Najlepszą reżyserię w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym), opowieść o przyjaźni muzułmańsko-buddyjskich położnych w ogarniętej wewnętrznymi konfliktami Mjanmie, czyli „Położne” (Specjalna Nagroda Jury: Excellence In Verité Filmmaking w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym) krótkometrażowa historia kosowskich graczy tenisa stołowego w „Bez miejsca” (Nagroda Jury w kategorii Nonfiction w Konkursie Filmów Krótkometrażowych), pierwszy film zrealizowany całkowicie w świecie VR – „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” oraz pełny energii obraz grupy tanecznej kobiet po 70-tce – „Dziewczyny z kalendarza”.

Po raz kolejny na festiwalu zostanie zorganizowany Konkurs Polski. Wśród filmów, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów i reżyserek – Anna Zakrzewska wraz z Łukaszem Rondudą w filmie „Lot” pokazują w zupełnie nowym świetle życie wybitnego polskiego artysty lat 90. – Romana Stańczaka, za to nominowana do Oscara i Emmy Hanna Polak przybliża w filmie „Anioły z Sindżaru” historię straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości – ludobójstwa Jezydów dokonanego przez ISIS.

19. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne. Bądźcie z nami!

Oficjalny serwis Festiwalu: TUTAJ

 

  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę