
Po raz kolejny zapraszamy do filmowej podróży dookoła świata i w głąb siebie samych. Zaprezentu-jemy premierowo ponad 80 filmów, z których wszystkie wyzwalają to, co najważniejsze w kinie, a także w prawdziwym życiu: emocje. Nazwiska, które uchodzą za legendarne. Twórcy_czynie, którzy zmienili oblicze kina dokumentalnego, od Wernera Herzoga, przez Erika Gandiniego, po trzykrotnie nominowaną do Oscara® (nagrodę zdobyła w 2015 roku za film „Citizenfour”) Laurę Poitras.
Millennium Docs Against Gravity to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocze-śnie w ośmiu różnych miastach, w tym również – w Gdyni. Działamy against gravity, czyli nawet w mało sprzyjających okolicznościach brniemy do przodu, często pod prąd – wciąż wierzymy, że kino ma moc sprawczą. Wierzymy, że każdy widz, który po obejrzeniu festiwalowego filmu postanowi zmienić coś w swoim otoczeniu na lepsze, to bezcenna wartość. Daje nam to ogromne poczucie satysfakcji, sensu i wiarę w to, że każda kolejna edycja Festiwalu zmienia nasze realia. Podchodzimy niezmiernie poważnie do upowszechniania kultury filmowej, także wśród osób mających do niej utrudniony dostęp. Na skalę niespotykaną wśród festiwali współpracujemy z ok. 30 organizacjami pozarządowymi. Wśród nich znajdują się między innymi WWF Polska, Amnesty International czy Fundacja Kultury bez Barier. Od lat zajmujemy się też intensywnie edukacją.
„Nie bądź obojętny_a”
Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów Mar-iana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ta myśl koresponduje z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia – uważności i wrażliwości (także językowej) na otaczających nas ludzi.
Po dwóch latach pandemii, w drugim roku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Millennium Docs Against Gravity jest silny programowo i organizacyjnie, jak nigdy dotąd. W tym niezwykle ważnym roku dla Polski festiwal zamierza znów stworzyć filmową strefę dla namysłu nad kondycją świata. Tym da-lekim i tym bliskim, często tym po drugiej stronie ulicy. Film dokumentalny pomaga dziś zdefiniować na nowo przeszłość i opisać przyszłość, jak żaden inny gatunek filmowy. Unikalna formuła naszego festiwalu, odbywającego się jednocześnie w wielu miastach, oparta na współpracy z instytucjami kultury samorządów terytorialnych, zdała egzamin i jest twórczo uzupełniana – mówi dyrektor festiwalu Artur Liebhart.
Partnerzy Festiwalu 2023