Wydarzenia
Kompozytorzy. Maj
Kompozytorzy. Maj

Nowy cykl filmów dokumentalnych.

Niezwykli kompozytorzy i ich muzyka… w kinie. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na ostatnie przed wakacjami pokazy w ramach cyklu dokumentalnego „Sztuka w Centrum. Kompozytorzy”. Co miesiąc w Kinie Studyjnym GCF można było dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości największych nazwisk muzyki klasycznej. W niedzielę, 10 maja 2020 roku – „W poszukiwaniu Haydna” . Seanse o godzinie 9.30 i 12.00.

„W poszukiwaniu Haydna”

Bilety w cenie 22 zł można kupić w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Ta biografia Haydna – jednego z twórców klasycyzmu w muzyce, kompozytora, którego podziwiał zarówno Mozart, jak i Beethoven – to wizualny i muzyczny fenomen kina dokumentalnego.
Phil Grabsky rozmawia z największymi wykonawcami muzyki Haydna. Rezultaty tych rozmów rzucają nowe światło na życie i twórczość muzycznego geniusza końca epoki baroku.

Haydn był bardzo płodnym kompozytorem. Stworzył ponad 100 symfonii, 64 kwartety, 16 oper, 51 sonat fortepianowych oraz oratoria Stworzenie i Pory roku. Był nauczycielem Beethovena i nadwornym kompozytorem książąt Esterházych.

Jedna z najbardziej znanych anegdotek o kompozytorze dotyczy kulisów powstania „ Symfonii pożegnalnej” . Kiedy książę odmówił “puszczenia na urlop” swojego ulubionego muzyka, ten skomponował właśnie „ Symfonię pożegnalną” . Podczas wykonywania utworu muzycy orkiestry, którą dyrygował Haydn, kolejno odkładali swoje instrumenty, gasili świecę oświetlającą ich nuty i w milczeniu schodzili z estrady. Aż na scenie pozostał sam dyrygent. Książę w mig zrozumiał aluzję i wysłał kompozytora na zasłużony odpoczynek.

Widzowie „ W poszukiwaniu Haydna” , dzięki zaprezentowanym w filmie niezwykle wnikliwym wywiadom z ekspertami, a także drobiazgowej analizie osobistych zapisków Haydna, zyskają ogromny wgląd nie tylko w twórczość, ale i życie artysty.

Zobacz zwiastun TUTAJ

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola