Wydarzenia
ŻYWIOŁY: WODA | WYSTAWA
ŻYWIOŁY: WODA | WYSTAWA

„ŻYWIOŁY: WODA” | Zbiorowa wystawa malarstwa 

Woda ma różne oblicza i bardzo bogatą oraz skrajną symbolikę. Dla mieszkańców miast przybrzeżnych woda kojarzy się bezkresem mórz i oceanów i w nawiązaniu do takiej postaci najczęściej pojawia się na tej wystawie.

Ta postać wody uważana jest za najczystszą, w przeciwieństwie do błotnych, stojących wód rzek i jezior. Naturalnie więc przynosi skojarzenie z energią życia – zmienna, bo jest w ciągłym ruchu, zależna od wielu wpływających na nią czynników. Oczyszczająca, zbawienna symbolika wody jest dość mocno osadzona w kulturze podobnie jak jej odniesienie do emocji – stan wody od wzburzonej do spokojnej jako symboliczna forma wyrażenia stanów emocjonalnych przywodzi na myśl malarstwo romantyzmu i przedstawienia Williama Turnera. Woda mórz i oceanów kojarzona jest również z kobiecą energią – jako pramateria, pierwotne środowisko człowieka w przeciwieństwie np. do deszczu, który odnosi się do męskich aspektów – zapładniania natury.

Ale woda to również lustro, tafla, w której narcyz zobaczył swoje odbicie. Jej głębia może kryć wiele tajemnic, morskich stworów – syren czy wodnych nimf, rozbitych wraków, zaginionych skarbów. Woda może rozniecać fantazję, mamić nieprzenikliwością i bezkresem, tworzyć złudzenia. Stąd oniryczny charakter wody, który zobaczyć można również w przedstawieniach na tej wystawie.

Woda może przenieść nas w świat złudzeń podobnie jak sztuka. Oderwanie od tego, co tak bardzo realne, codzienne i przytłaczające jest przecież jej fundamentalną rolą. Sztuka wprowadza też w stan kontemplacji i wyciszenia poprzez studium natury czy umożliwia kontakt z tym, co warte w nas poznania, np. poprzez abstrakcję. Spojrzenia w głąb wody, jest jak wejrzenia w głąb siebie.

Na wystawie w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zobaczymy wachlarz najnowszych trendów w malarstwie – od abstrakcji Wilgi Badowskiej, po hiperrealistyczny pejzaż morski Anny Wypych. Nie zabraknie grafiki Bartosza Armusiewicza, czy utopijnych aktów autorstwa Kataryny Ocheredko.

Każdy z twórców miał odnieść się do tematu w indywidualny sposób, dzięki temu (zawdzięczamy) mamy zróżnicowaną i barwną kolekcję obrazów – mówi Małgorzata Limon, autorka jednej z prac i prezeska Fundacji Arte Infinita, która jest jej organizatorem wystawy.

Dzięki różnym przedstawieniom wody będzie można przenieść się w świat wizji artystów i popłynąć nieco w wyobraźnię morskiego piękna. Zaprosiłam szesnastu artystów: z Trójmiasta, Warszawy, Wejherowa oraz Kijowa do zrealizowania tematu wody. Dla jednych jest to symbol bezkresu jak w pracach Iwony Murawskiej dla innych zaś to pejzaż, który oddaje piękno trójmiejskich plaż. Dla mnie osobiście woda to symbol oczyszczenia duchowego (łac. Katharsis), jest to oniryczna ucieczka w świat fantazji. Dla Julii Nowackiej zaś jest to harmonijny żywioł niczym natura kobieca. Przez to, że każdy z twórców miał odnieść się do tematu w indywidualny sposób, dzięki temu zawdzięczamy zróżnicowaną i barwną kolekcję obrazów – zaznacza Małgorzata Limon

Od początku działalności Fundacji Arte Infinita, tworzy szereg wydarzeń artystycznych, w tym głównie wystawy, skupiając się na integrowaniu i prezentowaniu środowisk twórczych, które mogą zaprezentować swoje możliwości.

Zapraszamy Was (w nie zawsze) morską podróż wzdłuż linii brzegowej i daleko od lądu, w głąb i na powierzchni. Dajcie się ponieść wraz z nurtem czy falą żywiołu i zanurzcie się w obrazach.

Michalina Domoń

Artyści: Bartosz Armusiewicz, Wilga Badowska, Oksana Bilyk, Agnieszka Gewartowska, Anna Kluza, Monika Konczakowska, Małgorzata Limon, Violeta Monsevych, Iwona Murawska, Julia Nowacka, Kateryna Ocheredko, Tetiana Ocheredko, Marta Papierowska, Joanna Śmielowska-Jarmin, Marek Wróbel, Anna Wypych, Małgorzata Zembko

Organizator wystawy: Fundacja Arte Infinita

***

Arte Infinita Fundacja założona w 2021 przez artystów i miłośników sztuki. Naszą misją jest promocja i wspieranie szeroko pojętych dziedzin sztuki w szczególności sztuki piękne, malarstwo, literatura, teatr, fotografia, ceramika, biżuteria artystyczna (…).Zależy nam na krzewieniu kultury i sztuki oraz promocji i wspieraniu nauki, edukacji , oświaty i wychowania. Mamy nadzieję, że nasze działania przyciągną wielu amatorów sztuki i zachęcą do współtworzenia kultury na Pomorzu ~ Małgorzata Limon – prezes Fundacji Arte Infinita, artystka, malarka, charakteryzatorka.

Zapraszamy do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego na wernisaż wystawy w poniedziałek 6 marca o godz. 18:00! Wystawa potrwa do 27 marca.

Galeria czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 11-18.

 

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola