Wydarzenia
„Zdrajca”. Gutek Film
„Zdrajca”. Gutek Film


Jest na co czekać! #zostańwdomu #wkrótcewkinie

Podobnie jak dziesiątki tysięcy widzów w Polsce i miliony na całym świecie, tęsknimy za kinem. Bardzo chcielibyśmy znowu móc się dzielić naszymi filmowymi odkryciami z widzami. (…) Dla nas od zawsze było oczywiste, że prawdziwe kino najlepiej smakuje w ciemnej kinowej sali – mówią przedstawiciele firmy Gutek Film, z którą współpracuje Kino Studyjne GCF.

Miło nam przekazać, że jedną z pierwszych premier, jakie czekają nas po ponownym otwarciu kin, jest canneński „Zdrajca” Marco Bellocchio, właśnie od Gutka.


Film nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, gdzie startował w konkursie, oparty na faktach, w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. A to za sprawą charyzmatycznego bohatera, który jest zarazem ścigającym i ściganym…

Zdrajca

Zrealizowany z epickim rozmachem, film Marca Bellocchio już od pierwszej sceny chwyta za gardło, wciągając w mroczny świat zbrodni, ucieczek, kłamstw i sądowych potyczek.

W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maksiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. 

Tytułowy „Zdrajca” nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii – tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy. To lojalność wobec „rodziny” każe mu wydać bossów i ujawnić w sądzie wszystkie sekrety Cosa Nostry. Umieszczeni podczas procesu w klatkach, dawni przyjaciele zamieniają się w dzikie zwierzęta. Plują, rzucają się na kraty, żądają krwi „Zdrajcy”. Jedynym sojusznikiem żyjącego w ukryciu, zaszczutego mężczyzny jest legendarny sędzia Falcone.

Niejednoznaczny, trzymający w napięciu, spektakularny „Zdrajca” to film o mafii, jakiego jeszcze nie było. Historia opowiadana z perspektywy bossa, który nieoczekiwanie staje po stronie sprawiedliwości, nie tylko fenomenalnie rekonstruuje najmroczniejszy czas w dziejach walk z mafią; ale też stawia pytania o znaczenie lojalności, honoru i zdrady – pytania, które nigdy nie przestały być aktualne.

Tytuł oryginalny: Il traditore
Tytuł angielski/międzynarodowy: The Traitor
Reżyser: Marco Bellocchio
Występują: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi, Fabrizio Ferracane
Kraj produkcji: Włochy, Francja, Niemcy, Brazylia
Rok produkcji: 2019
Język oryginalny: włoski, sycylijski, portugalski, angielski
Gatunek: kryminalny
Czas trwania: 155 minut

Opis filmu: Gutek Film

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola