Wydarzenia
„Wyobraź sobie świat bez muzyki”. Filmowa premiera z Blizą
„Wyobraź sobie świat bez muzyki”. Filmowa premiera z Blizą

Kino dokumentalne plus rozmowa z Marcinem Borchardtem.

Kwartalnik Artystyczny BLIZA zaprasza na premierowy specjalny pokaz filmu „Wyobraź sobie świat bez muzyki” – laureata „Nosa Chopina”, zwycięzcy muzycznej sekcji DOCS AGAINST GRAVITY FF. 

To historia Bila Drummonda, muzycznej legendy i ekscentryka, celebryty, filozofa, aktywisty i manipulatora, który na oczach widzów i z ich udziałem! realizuje najnowsze dzieło – enigmatyczny projekt K17. Gościem spotkania będzie Marcin Borchardt, filmowiec, wykładowca, a przede wszystkim autor najnowszej książki „Awangarda muzyki końca XX wieku. Podręcznik dla początkujących.”

Premiera filmowa w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego: czwartek, 17 marca 2016 roku, godzina 20.15.

Wstęp: Kwartalnik Artystyczny BLIZA (jeden z dwóch, do wyboru, najnowszych numerów) do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 złotych.

Bil Drummond – w latach 80. i 90. ubiegłego wieku współtwórca punkowego Big In Japan i acid-popowego KLF, pisarz, były celebryta, filozof, aktywista, producent, manipulator, człowiek, który spalił milion funt ów w gotówce oraz straszył karabinem maszynowym swoją publiczność, propagator idei No Music Day, w ostatnich latach poświęca się projektowi K17. To utopijny, rozciągnięty na wiele lat projekt chóru, który tworzy muzykę odrzucając muzyczną tradycję, słowa melodię oraz rytm. Drummond podróżuje po całej Wielkiej Brytanii, nagrywając napotkanych ludzi, którzy wydają, wywrzaskują, wymrukują i wyjękują bardzo różne dźwięki. Całość miksuje, odsłuchuje w głuszy i… na zawsze kasuje z pamięci komputera.

Film w reżyserii Stefana Schwieterta jest opowieścią o radykalnym poszukiwaniu wolności – Drummod jest opętany ideami bycia w teraźniejszości, prawdziwego spotkania z drugim człowiekiem i „czystym” dźwiękiem. Nie odcina kuponów, cały czas poszukuje nowych rozwiązań i inspiracji. Kieruje się w stronę coraz bardziej ulotnych, efemerycznych działań – w dzisiejszym świecie, nastawionym na zapisywanie, powielanie i udostępnianie takie gesty mają olbrzymią wartość. Obdarzony ujmującą charyzmą i twórczym ADHD, olbrzymi, pozbawiony artystowskiej pozy, jest równocześnie błaznem i mędrcem, kimś, kto przeniknął tajemnicę życia i sztuki i potrafi zarówno z nich kpić, jak i czerpać niezmierzoną radość.

„Awangarda muzyki końca XX wieku”, napisana w formie popularyzatorskiego przewodnika książka Marcina Borchardta jest świadectwem rewolucyjnych zmian w myśleniu o muzyce, jakie dokonały się po drugiej wojnie światowej. Celem książki jest promocja nowej muzyki oraz wypełnienie luki istniejącej w polskim piśmiennictwie w zakresie publikacji popularyzujących współczesną muzykę awangardową, zarówno w jej filharmonicznym, jak i undergroundowym wcieleniu. 

Po spotkaniu Marcin Borchardt będzie podpisywać książkę „Awangarda muzyki końca XX wieku”, którą można kupić w Księgarni/Galerii GCF przy Placu Grunwaldzkim 2 w Gdyni (wejście od ulicy Armii Krajowej).

Kwartalnik Artystyczny BLIZA, Gdyńska Szkoła Filmowa oraz Gdyńskie Centrum Filmowe kontynuują wspólny projekt spotkań z filmami DOCS AGAINST GRAVITY FF. Cykl prezentuje unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na DOCSAG, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.

Wyobraz sobie 6.jpg

Wyobraz sobie 2.jpg
Wyobraz sobie 7.jpg
Kadry z filmu „Wyobraź sobie świat bez muzyki”: Against Gravity
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola