Wydarzenia
Wiosna Filmów 2018
Wiosna Filmów 2018

Co dzień inny tytuł. Przegląd filmowy w Kinie Studyjnym GCF.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na przegląd wybranych filmów nagradzanych i oklaskiwanych na prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych. W ramach Festiwalu Filmowego „Wiosna Filmów w Polsce” w Kinie Studyjnym GCF można zobaczyć siedem tytułów z całego świata – wszystkie przedpremierowo!

Bilety już w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on-line w zakładce „Kino Studyjne”: KLIKNIJ.

Program przeglądu:

„Do zobaczenia w zaświatach” reż. Albert Dupontel

„Neapol spowity tajemnicą” reż. Farzan Ozpetek

„Fokstrot” reż. Samuel Maoz

„Ramen. Smak wspomnień” reż. Eric Khoo

„Utoya-22 lipca” reż. Erik Poppe

„Obietnica poranka” reż. Eric Barbier

„Jesień we Francji” reż. Mahamat-Saleh Haroum

„Do zobaczenia w zaświatach”

Tytuł oryginalny: Au revoir là-haut

Reżyseria Albert Dupontel

Francja, Kanada 2017, 117 min

Poruszająca historia przyjaźni silniejszej niż śmierć.

W kinach od 10 sierpnia 2018 roku.

Ekranizacja epickiej powieści Pierre’a Lemaitre, uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów określanej mianem „małego Nobla”.

Listopad 1918. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, obiecujący artysta i syn milionera, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Swój wyczyn przypłaca straszliwym okaleczeniem. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia.

Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, a nie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko. I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, a triumfatorem będzie Pradelle, który ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych, przyjaciele wpadają na pomysł, który pozwoli im odwrócić kartę i wyrównać rachunki z ojczyzną.

Do zobazenia w zaświatach.jpg

„Fokstrot”

Tytuł oryginalny: Foxtrot

Reżyseria Samuel Maoz

Izrael, Niemcy, Francja 2017, 108 min

Przejmujące studium życia w kraju znajdującym się w permanentnym stanie wojny.

W kinach latem 2018 roku.

Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji koprodukcja niemiecko-francusko-izraelska według scenariusza reżysera z polskim paszportem Samuela Maoza.

Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie zostają zdruzgotani niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym.

Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów składających nieszczere kondolencje. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna…

W głównej roli występuje znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej również w Polsce czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino.

Fokstrot.jpg

„Jesień we Francji”

Tytuł oryginalny: Une saison en France

Reżyseria Mahamat-Saleh Haroun

Francja 2017, 100 min

Poruszająca historia romansu i walki z bezduszną machiną biurokracji.

W kinach w 2018 roku.

Nowy dramat wielokrotnie nagradzanego czadyjskiego reżysera Mahamata-Saleha Harouna, laureata Nagrody Jury w Cannes za film „Krzyczący mężczyzna”, to nie tylko zdecydowany i ważny głos na temat uchodźców, ale i refleksja o zderzeniu uczucia dwojga ludzi z wymogami biurokracji.

Bohaterem filmu jest Abbas Mahadjir, nauczyciel w szkole średniej w Republice Środkowej Afryki, który wraz z dwójką dzieci opuszcza swój rozdarty wojną kraj i przenosi się do Francji.

Na miejscu Abbas składa wniosek o azyl polityczny, po czym znajduje pracę w markecie spożywczym. W międzyczasie poznaje Francuzkę, Carole Blaszak, która się w nim zakochuje i oferuje dach jemu i jego rodzinie. Jaki los czeka Carole i Abbasa? Czy ucieczka z piekła bezdusznej wojny do piekła bezdusznych przepisów i urzędów zakończy tułaczkę?

W rolach głównych występują znakomici francuscy aktorzy: Eriq Ebouaney, ceniony również w Hollywood („Królestwo niebieskie”, „Hitman”, „72 godziny”), oraz Sandrine Bonnaire, dwukrotna laureatka Cezara, zdobywczyni nagród na festiwalach w Cannes i Wenecji.

Jesień we Francji.jpg

„Neapol spowity tajemnicą”

Tytuł oryginalny: Napoli velata

Reżyseria Ferzan Özpetek

Włochy 2017, 113 min

Mroczny thriller okultystyczny o niekontrolowanym pożądaniu i brutalnej zbrodni.

W kinach od 13 lipca 2018 roku.

Zmysłowy i niepokojący film noir autorstwa wielokrotnie nagradzanego włoskiego reżysera tureckiego pochodzenia Ferzana Özpetka, znanego z takich dzieł jak „Mine vaganti. O miłości i makaronach”, „Okna”, „On, ona i on” czy „Noc w haremie”.

Podczas okultystycznej neapolitańskiej ceremonii w domu swojej ciotki, lekarka patolożka Adriana zostaje uwiedziona przez przystojnego młodzieńca Andreę. Oboje spędzają upojną noc w mieszkaniu kobiety.

Rankiem Andrea prosi Adrianę o ponowne spotkanie popołudniu, jednak bohaterka się nie zgadza. Następnego dnia, ku swojemu przerażeniu, Adriana odkrywa, że zamordowany młody człowiek, którego sekcję zwłok ma przeprowadzić, to nie kto inny jak Andrea.

Dodatkowo Adriana dowiaduje się od inspektorów policji, że Andrea posiadał jej nagie zdjęcia. Wkrótce potem patolożka postanawia na własną rękę zbadać okoliczności tajemniczej i brutalnej śmierci Andrei. Wtedy też w mieście pojawia się człowiek, który wygląda dokładnie tak jak Andrea…

W roli Adriany występuje siedmiokrotnie nominowana do nagród David di Donatello nazywanych włoskimi Oscarami, Giovanna Mezzogiorno („Miłość w czasach zarazy”, „Okna”, „Zwycięzca”), zaś w Andreę wciela się Alessandro Borghi, gwiazda głośnego serialu kryminalnego „Suburra” oraz psychologicznego dramatu „The Place” dystrybuowanego przez Aurora Films.

Neapol spowity tajemnicą.jpg

„Ramen. Smak wspomnień”

Tytuł oryginalny: Ramen Teh

Reżyseria Eric Khoo

Singapur, Japonia, Francja 2018, 89 min

Kolejna po „Kwiecie wiśni i czerwonej fasoli” azjatycka strawa dla ducha.

W kinach od 27 lipca 2018 roku.

Prezentowany w sekcji Kino Kulinarne 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nowy film najsłynniejszego singapurskiego reżysera EricaKhoo, autora „Tatsumi”, „12 pięter” i „Bądź ze mną”.

Masato jest młodym kucharzem specjalizującym się w ramenach. Po nagłej śmierci swojego oschłego ojca, chłopak pakuje walizkę i przeprowadza się z japońskiego Takasaki do Singapuru, gdzie ma nadzieję odkryć tajemnicę związku swoich rodziców.

Bohater ma przy sobie czerwony notatnik – pełen refleksji i starych zdjęć – pozostawiony przez swoją singapurską matkę, która zmarła, gdy Masato miał zaledwie dziesięć lat. W Singapurze kucharz poznaje Miki, japońską blogerkę i samotną matkę, która pomaga mu odnaleźć wuja Wee ze strony matki, właściciela restauracji Bak Kut Teh. Przy okazji Masato odkrywa, że jego babka Lee wciąż żyje i posiada klucz do tyleż romantycznej, co burzliwej historii miłosnej rodziców chłopaka.

Masato wraz babcia spróbują wzajemnie wyleczyć swoje skołatane dusze w kuchni, gdzie wspólnie przygotowywane posiłki staną się czymś więcej niż sumą składników.

Ramen. Smak wspomnień.jpg

„Utoya, 22 lipca”

Tytuł oryginalny: Utøya 22. juli

Reżyseria Erik Poppe

Norwegia 2017, 90 min

Dramatyczna opowieść o najgorszym dniu w historii współczesnej Norwegii.

W kinach w 2018 roku.

Prezentowane w Konkursie Głównym 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nowe dzieło Erika Poppe, autora głośnych filmów „Hawaje, Oslo” i „Zniknięcie”.

Spotykamy się z 18-letnią Kają na 12 minut przed pierwszym wystrzałem na wyspie Utøya, 22 lipca 2011 roku, słonecznego dnia, który potem zapisze się w historii jako najgorszy w historii współczesnej Norwegii. Uczestnicy letniego obozu już wiedzą o bombie zdetonowanej przez Andersa Behringa Breivika w centrum Oslo. Ale czy to możliwe, by prawicowy ekstremista był teraz na wyspie?

Kilka godzin po zamachu w Oslo szaleniec otworzył ogień do obozowiczów, zabijając 69 osób i raniąc ponad 100. Film otwierają dokumentalne ujęcia eksplozji, po których następuje próba odtworzenia doświadczeń ofiar drugiego zamachu. Scenariusz powstał na bazie prawdziwych zeznań ocalałych.

Reżyser podąża kamerą za Kają, inscenizując feralne kilkadziesiąt minut walki o życie. „Nigdy tego nie zrozumiesz”, mówi bohaterka do telefonu, który pojawia się w kadrze dopiero później. Przede wszystkim bowiem swoje słowa Kaja kieruje do nas, widzów…

Utoya, 22 lipca.jpg

„Obietnica poranka”

Tytuł oryginalny: La promesse de l’aube

Reżyseria Eric Barbier

Francja 2017, 131 min

Porywająca adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego, słynnego francuskiego pisarza dorastającego w Warszawie

W kinach od 13 lipca 2018 roku.

Od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej, film Erica Barbiera opowiada romantyczną historię Romaina Gary’ego, jedynego francuskiego powieściopisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów.

Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się wraz z matką Niną do Warszawy, a stamtąd do Nicei. Kiedy wybuchła wojna, bohater zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot.

Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do które żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów.

W rolę Kacewa/Gary’ego wcielił się niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney („Frantz”, „Miłość po francusku”), a jego zaborczą matkę Ninę zagrała niezrównana Charlotte Gainsbourg. W epizodach wystąpili polscy aktorzy, jak Katarzyna Skarzanka, Marta Klubowicz czy Piotr Cyrwus.

Obietnica poranka.jpg

Fot. materiały promocyjne
Opisy filmów: Aurora Films
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola