Wydarzenia
SZTUKA W CENTRUM | SPOTKANIE Z PHILEM GRABSKYM
SZTUKA W CENTRUM | SPOTKANIE Z PHILEM GRABSKYM

SZTUKA W CENTRUM to nie tylko pokazy największych malarskich arcydzieł na wielkim ekranie. To także dotknięcie materii sztuki na żywo… Już 26 marca po pokazie filmu WIELKANOC W SZTUCE odbędzie się spotkanie z Philem Grabskym!

26.03 (niedziela), godz. 12:00

BILETY dostępne w kasie kina GCF lub na naszej stronie w zakładce REPERTUAR!

Phil Grabsky to brytyjski reżyser dokumentalista, scenarzysta i producent filmowy, zdobywca m.in. nagrody BAFTA.

Od 10 lat możemy oglądać jego pionierski cykl reportaży kinowych „Wystawa w Kinie”. Jest reżyserem większości z ponad 30 filmów z tej serii, a producentem wszystkich. Kiedy opera i teatr weszły rewolucyjnie do kin całego świata, Phil Grabsky postanowił wprowadzić na wielki ekran także dzieła najsłynniejszych artystów malarzy wszech czasów.

Na swoim koncie ma ponad 250 filmów, które były wyświetlane w kinach, telewizji i na platformach cyfrowych na całym świecie. Stoi za takimi tytułami, jak Muhammad Ali w oczach świata czy W poszukiwaniu Chopina. Jego film My childhood, my country: 20 years in Afghanistan zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego telewizyjnego BAFTA 2022.

Opis filmu:
Historia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa przez ostatnie 2000 lat wywierała ogromny wpływ na kulturę i robi to nadal. Inspirowała najznamienitszych artystów Zachodu. To najprawdopodobniej największe wydarzenie w historii świata.

Phil Grabsky śledzi odzwierciedlenia biblijnej historii śmierci i zmartwychwstania w sztuce, od czasów pierwszych chrześcijan po współczesność. Zrealizowany w Jerozolimie, Stanach Zjednoczonych i całej Europie film eksploruje różne sposoby, w jakie artyści przedstawiali wydarzenia Wielkiej Nocy na przestrzeni wieków. Na wielkim ekranie i w jakości HD będziemy mogli podziwiać dzieła Caravaggia, Michała Anioła, Leonarda da Vinci czy El Greca, ale również prace współczesnych artystów, jak Mark Wallinger czy Sam Taylor-Wood.

***

„Wystawa w Kinie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu, są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów. „Wystawa w Kinie” jest pionierem kontentu kulturalnego w kinie. W tym roku cykl obchodzi rocznicę 10-lecia istnienia.

Do najbardziej popularnych w Polsce filmów z tego cyklu należą Hopper. Amerykańska Love Story, Vermeer i muzyka, Rafael odkryty na nowo czy Leonardo. Dzieła wszystkie.

W tym roku będą miały premierę kolejne filmy: Mary Cassatt. Impresjonistyczne malarstwo nowoczesnej kobiety (kwiecień 2023), Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów (maj 2023) oraz Tokijskie opowieści. Sztuka stolicy Japonii (czerwiec 2023).

Spotkanie obowiązkowe dla wszystkich miłośników sztuki!

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola