Wydarzenia
Vox Clamantis
Vox Clamantis

Vox Clamantis i Jaan-Eik Tulve z Estonii.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na spotkanie z kwartetem wokalnym estońskiego zespołu Vox Clamantis. Podczas otwartych dla publiczności warsztatów ze śpiewakami pracować będzie Jaan-Eik Tulve, znakomity dyrygent i wybitny specjalista w dziedzinie chorału gregoriańskiego.

Warsztaty dyrygenckie – w ramach projektu Muzyka XXL. Dni Muzyki Wokalnej w Gdyni – odbędą się w kameralnej sali kinowej Morskie Oko w poniedziałek, 20 marca 2017 roku. Wstęp wolny. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 16.00.

Warsztaty poprowadzi Jaan-Eik Tulve, znakomity dyrygent i wybitny specjalista w dziedzinie chorału gregoriańskiego. Zespołem warsztatowym natomiast będzie kwartet wokalny zespołu Vox Clamantis. Tematyka kursu obejmuje doskonalenie sztuki dyrygowania chorałem gregoriańskim, a także pogłębienie znajomości zagadnień stylistycznych i wykonawczych związanych z interpretacją monodii średniowiecza.

Kurs dla dyrygentów to inicjatywa angażująca do współpracy wiele trójmiejskich organizacji i instytucji: Gdyńskie Centrum Filmowe, Centrum Kultury w Gdyni, Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku czy Fundację Polihymnia.

Utworzony w 1996 roku Vox Clamantis jest zespołem wokalnym z Estonii, który tworzą artyści zajmujący się różnymi dziedzinami muzyki. Znajdują się wśród nich wokaliści, kompozytorzy, instrumentaliści i dyrygenci – wszystkich łączy jednak wspólna pasja do chorału gregoriańskiego i muzyki wokalnej. Obok chorału Vox Clamantis często wykonuje polifoniczne utwory renesansowe i barokowe oraz kompozycje współczesne. Wielu kompozytorów estońskich, w tym Arvo Pärt, Helena Tulve czy Erkki-Sven Tüür, tworzyło swoje utwory specjalnie dla tego zespołu.

Vox Clamantis występował z katalońską sopranistką Arianną Savall, włoskim specjalistą gry na lirze korbowej Marco Ambrosinim, Yairem Dalalem grającym na oudzie, tunezyjskim śpiewakiem Dhafer Youssefem, francuskimi pianistami Claire-Marie Le Guay i Jean-Claude Pennetierem, Oktetem Wiolonczelowym z Amsterdamu, estońskim zespołem muzyki dawnej Hortus Musicus, NYYD Ensemble specjalizującym się w muzyce współczesnej, Estońskim Kameralnym Chórem Filharmonicznym i Łotewskim Chórem Radiowym. Nieustanna współpraca z różnymi artystami zainspirowała zespół do wprowadzenia do programów swoich koncertów elementów improwizacji.

Vox Clamantis nagrywał dla ECM i Mirare. Nagranie CD „Franz Liszt. Via Crucis” (Mirare) zdobyło nagrodę Diapason d’Or w 2013 roku. Nagranie CD „Arvo Pärt. Adam’s Lament” (dyrygent Tõnu Kaljuste, ECM) otrzymało nagrodę Grammy za Najlepsze Nagranie Chóralne w 2014.

Zespół koncertuje zarówno w Estonii, jak i za granicą – w Finlandii, Norwegii, na Łotwie, Litwie, w Czechach, Belgii, Francji, Luksemburgu, Portugalii, Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoszech, na Węgrzech, w Rosji, Grecji, Turcji, Libanie, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

W 2011 roku Vox Clamantis i Jaan-Eik Tulve zostali uhonorowani Estońską Nagrodą za Kulturalną Działalność na rzecz kraju.

Założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem Vox Clamantis jest Jaan-Eik Tulve.

Jaan-Eik Tulve, estoński dyrygent urodzony w Tallinie. Po uzyskaniu dyplomu w specjalności dyrygentura chóralna w Estońskim Konserwatorium Muzycznym w 1991 roku kształcił się w dziedzinie dyrygowania chorałem gregoriańskim na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu. Studia ukończył z pierwszą nagrodą w 1993 roku jednocześnie kontynuując karierę na uczelni jako asystent Louisa-Marie Vigne – artysty, który odegrał znaczącą rolę w rozwoju muzycznym Tulve.

Jaan-Eik Tulve prowadził wiele kursów w dziedzinie chorału gregoriańskiego we Francji, Belgii, Włoszech, Norwegii, na Wyspach Owczych, Litwie, w Finlandii i Estonii. W 1996 roku rozpoczął pracę jako wykładowca chorału gregoriańskiego na Narodowej Akademii Muzycznej w Estonii. Często zapraszany do prowadzenia sesji chorałowych w klasztorach. Niezaprzeczalny wpływ na poszerzenie wiedzy Tulve w dziedzinie chorału gregoriańskiego miała współpraca z mnichem benedyktyńskim, Danielem Saulnierem z opactwa Solesmes.

W 1992 roku Jaan-Eik Tulve został dyrygentem Paryskiego Chóru Gregoriańskiego, z którym wystąpił w wielu krajach europejskich oraz Libanie. Liczne nagrania, które zrealizował z chórem zdobyły uznanie krytyków, w tym nagrodę Diapason d’Or. W 1993 roku Jaan-Eik Tulve założył w Paryżu zespół Lac et Mel, specjalizujący się w wykonawstwie utworów średniowiecznej polifonii, a w 1994 żeńską sekcję Paryskiego Chóru Gregoriańskiego.

Vox Clamantis.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola