Wydarzenia
Tak szybko odchodzą. Wystawa
Tak szybko odchodzą. Wystawa

Wspomnienie gwiazd polskiego kina.

Danuta Szaflarska, Anna Przybylska, Gustaw Holoubek, Jan Machulski i wielu innych… Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę pt. „Tak szybko odchodzą”, prezentującą niezapomniane postaci polskiego kina. Sylwetki ponad 30 artystów przypomną zdjęcia Andrzeja Gojke, fotografika związanego z Gdynią i Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych. Wystawę można oglądać od poniedziałku, 29 października 2018 roku, do połowy listopada na Forum Studenckim Gdyńskiego Centrum Filmowego.

To już kolejna, po dwóch latach, zaduszkowa wystawa fotografii w GCF. – Początkowo chciałem przygotować wystawę zdjęć, które wykonałem podczas dwudziestu edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Andrzejowi Wajdzie, który zmarł krótko po jubileuszowym 40. Festiwalu w październiku 2016 roku. Krótko potem przyszła wiadomość o śmierci Andrzeja Kopiczyńskiego. Zacząłem przeglądać swoje archiwa i uświadomiłem sobie, że są w nich zdjęcia wielu gwiazd polskiego kina, które odeszły w ostatnich latach, miesiącach – mówi Andrzej Gojke.

Wystawa przypomni również takie postaci, jak Andrzej Kotkowski (zmarły w 2016), Ania Przybylska, Krzysztof Krauze, Norbert Kupczyk (2014), Janusz Morgenstern, Krzysztof Kolberger, Stanisław Michalski, Zofia Nasierowska, Irena Kwiatkowska (2011), Lucjan Bokiniec, Zbigniew Zapasiewicz (2009), Piotr Łazarkiewicz, Jan Machulski (2008), Krystyna Feldman (2007) oraz Ewa Sałacka i Leon Niemczyk (2006).

Nową ekspozycję uzupełniają portrety tych, którzy odeszli w 2017 roku: Janusza Gojke, Witolda Pyrkosza, Zbigniewa Wodeckiego, Janusza Głowackiego, Grzegorza Królikiewicza, Lecha Ordona.

– Wśród prezentowanych fotografii znalazły się także te, które przypominają postaci mniej znane szerokiej widowni, a dla mnie szczególne. Lucjana Bokińca, czyli pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a także założyciela gdańskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego Żak. Na wystawie będzie też portret Janusza Gojke, fotografa dokumentującego Festiwal od jego pierwszej edycji w 1974 roku. Zbieżność nazwisk jest nieprzypadkowa. Janusz Gojke był moim stryjem, a także pierwszym nauczycielem rzemiosła, który zaszczepił we mnie pasję fotografowania – wspomina Andrzej Gojke.


Andrzej Jarosław Gojke urodził się w 1958 roku. Jest fotoreporterem, dziennikarzem, sekretarzem gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, autorem wielu wystaw, laureatem nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Od dwudziestu lat jego pasją jest fotografowanie twórców i gwiazd polskiego kina, do czego doskonałą okazją jest coroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiał podczas 22. edycji Festiwalu w 1997 roku.

W archiwum Andrzeja Gojke znalazło się kilkanaście tysięcy zdjęć dokumentujących największe święto polskiej fotografii. Powstała m.in. kolekcja „Autografy Gdyńskie”, obejmująca kilkaset portretów sygnowanych przez prezentowane na nich postaci. Na zdjęciach zapisały również życzenia dla Gdyni, a także osobiste wspomnienia i anegdoty.

Andrzej Gojke jest autorem fotosów z planu filmu „Układ zamknięty” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego i współautorem albumu z planu filmu „Czarny czwartek” w reżyserii Antoniego Krauze. Jego fotografie można również oglądać w albumach jubileuszowych poświęconych Festiwalowi, wydanych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wystawę „Tak szybko odchodzą” można oglądać na Forum Studenckim w Gdyńskim Centrum Filmowym – czerwone schody na pierwszym piętrze, obok sali kinowej Warszawa – do połowy listopada 2018 roku. Wstęp wolny.

GUSTAW_HOLOUBEK_1923-2008.jpg

ANIA_PRZYBYLSKA_1978-2014.jpg
DANUTA_SZAFLARSKA2_1915-1917.jpg
JAN_MACHULSKI2_1928-2008.jpg
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola