Wydarzenia
Tajemnice Joachima. Pokaz specjalny
Tajemnice Joachima. Pokaz specjalny

Niezwykła historia gdynianina…

Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni zaprasza na pokaz dokumentu pt. „Tajemnice Joachima” w Kinie Studyjnym GdyńskiegoCentrum Filmowego, który odbędzie się w środę, 19 lutego 2020 roku, o godzinie 18.00. Po filmie zaplanowano spotkanie z reżyserem Andrzejem Ciecierskim.

Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: wydz.kultury@gdynia.pl

Film dokumentalny „Tajemnice Joachima” to historia życia gdynianina, Joachima Joachimczyka urodzonego w 1914 roku w wielodzietnej rodzinie w Swornychgaciach koło Chojnic. W 1939 roku walczył w kampanii wrześniowej w rejonie Gór Świętokrzyskich. Uczestnik Powstania Warszawskiego jak fotoreporter Armii Krajowej.

Podczas tego zrywu zbrojnego Joachim Joachimczyk wykonał tysiące zdjęć. Dzięki swojej inteligencji i sprytowi dużą ich cześć udało się uratować. Dziś możemy oglądać je w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Joachimczyk był też ostatnim komendantem Tajnego Hufca Harcerzy w Gdyni, pomysłodawcą i jednym z wykonawców akcji B-2, dzięki której zdobycie Gdyni przez wojska rosyjskie odbyło się bez większych strat w mieście. Po wojnie pracował jako nauczyciel i wychowawca młodzieży w gdyńskich szkołach. Zmarł nagle 4 maja 1981 roku w Sopocie

Czas trwania filmu: 51 minut

Producent: TVP3 Gdańsk

Film powstał przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Gdyni.

MPWIK1832.jpg

72_1641_0_0_190.jpg

MPWIH5385.jpg

img382.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola