Filmowe podróże do najciekawszych muzeów i galerii świata.
Bosch, Munch, Rembrandt, Vermeer, Monet – niezwykli artyści i ich dzieła z bliska. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na nowy sezon dokumentalny „Sztuka w Centrum”. Co miesiąc w Kinie Studyjnym GCF można zobaczyć kolekcję prac wybranego wybitnego malarza pochodzącą z jednego z najważniejszych muzeów na świecie. W niedzielę, 20 października 2019 roku, pokaz filmu „ Munch 150 z Munchmuseet i Nasjonalgalleriet w Oslo”. Seanse o godzinie 10.00 i 12.00.
Bilety w cenie 22 zł można kupić w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.
Cyk „Sztuka w Centrum” opiera się na serii filmów dokumentalnych „ Wystawa na Ekranie” („Exhibition on Screen”), prezentującej starannie wybrane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób.
Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki można oglądać na ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.
Phil Grabsky, pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia, przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum.
Cykl przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. Przedstawia również fakty z życia najważniejszych artystów malarzy świata.
Munch 150 z Munchmuseet i Nasjonalgalleriet w Oslo
2013 roku w Norwegii obchodzona była 150. rocznica urodzin Edvarda Muncha (1863-1944) – jednego z ważniejszych reprezentantów sztuki współczesnej. Zorganizowana z tej okazji wystawa została okrzyknięta „jedyną taką w życiu”. Globalne zainteresowanie było ogromne – nie tylko z powodu prezentacji jednego z czterech obrazów „Krzyk”, który nieco wcześniej ustanowił nowy rekord cenowy na aukcji publicznej kwotą 120 mln dolarów.
Wielu widzów zna Muncha jako autora „Krzyku”, ale nigdy nie widziało jego innych prac, które są równie godne uwagi i dzięki którym potwierdza on swoje miejsce jako jeden z największych artystów, jacy kiedykolwiek żyli.
Wystawa „Munch” była współorganizowana przez mieszczące się w Oslo Muzeum Narodowe i Muzeum Muncha. Wydarzenie zgromadziło największą liczbę kluczowych dzieł Muncha w jednym miejscu w historii – łącznie 220 płócien i rysunków. Film oprócz samej wystawy i poszczególnych dzieł prezentuje kulisy przygotowań do tak dużej ekspozycji oraz pogłębione spojrzenie na życie i twórczość człowieka, który żył od połowy XIX wieku aż po niemiecką okupację Norwegii w czasie II wojny światowej. Narrator Tim Marlow oraz goście specjalni – znawcy tematu – przedstawiają złożoność twórczości Muncha.
wersja językowa: napisy
czas trwania: 90 minut
KOLEJNE POKAZY Z CYKLU „SZTUKA W CENTRU
24 listopada: „Rembrandt z The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie”
29 grudnia: „Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku z The National Gallery w Londynie”
26 stycznia: „ Ja, Claude Monet”