Wydarzenia
„Sztuka filmowa”. Promocja książki na 42. FPFF
„Sztuka filmowa”. Promocja książki na 42. FPFF

Spotkanie autorskie w Galerii/Księgarni Gdyńskiego Centrum
Filmowego.

Organizatorzy 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zapraszają na spotkanie z Sewerynem Kuśmierczykiem, redaktorem tomu „Sztuka filmowa” Jerzego Wójcika, które odbędzie się w Galerii/Księgarni GCF we wtorek, 19 września 2017 roku, o godzinie 16.30. Rozmowę poprowadzi Magda Sendecka. Wstęp wolny. 

Zapis wykładów jednego z najwybitniejszych twórców w historii polskiego kina, operatora o międzynarodowej sławie, współtwórcy światowego sukcesu polskiej szkoły filmowej, a następnie mistrza i profesora w Szkole Filmowej w Łodzi, współtwórcy współczesnej polskiej szkoły operatorskiej.

Książka zawiera przygotowany na podstawie nagrań zapis cyklu wykładów Sztuka filmowa prowadzonych przez Jerzego Wójcika na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2000-2003.

Jerzy Wójcik, odwołując się do przykładów wybitnych dzieł z kina polskiego i światowego, mówi m.in. o podstawowych elementach języka filmu, przedstawiając ich własne, pogłębione rozumienie. Omawia rolę formy i treści w obrazie filmowym i znaczenie ich jedności. Mówi o obecności czasu i przestrzeni odwołując się do wiedzy z zakresu antropologii kultury. Zgłębia tajemnice struktury i kompozycji dzieła filmowego oraz zagadnienia inscenizacji i przedstawiania postaci filmowej w ruchomym obrazie. Prezentuje i tłumaczy rolę światła, rytmu, muzyki, dźwięku. Przedstawia możliwości wciąż rozwijającej się sztuki filmowej służące opowiadaniu o pięknie i złożoności świata oraz duchowości człowieka.

Wszystkie elementy współtworzące dzieło filmowe są prezentowane – co nadaje wykładom niepowtarzalność i wyjątkową wartość – poprzez doświadczenie twórcy obrazu filmowego. Poruszana w książce problematyka jest omawiana z głęboką wiedzą i wielką wrażliwością wizualną. Książka ta jest równie ważna, jak dzieła filmowe Jerzego Wójcika i stanowi integralną częścią drogi twórczej autora. Zbiór opracował Seweryn Kuśmierczyk.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola