Wydarzenia
„Szpital przemienienia”. Promocja książki na 42. FPFF
„Szpital przemienienia”. Promocja książki na 42. FPFF

Spotkanie autorskie w Galerii/Księgarni Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Organizatorzy 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zapraszają na spotkanie z Małgorzatą Hendrykowską, autorką monografii „Szpital przemienia”, które odbędzie się w Galerii/Księgarni GCF we wtorek, 19 września 2017 roku, o godzinie 15.00. Rozmowę poprowadzi Michał Oleszczyk. Wstęp wolny.

Monografia poświęcona historii powstania, analizie i interpretacji filmu Edwarda Żebrowskiego na motywach powieści Stanisława Lema pod tym samym tytułem. Film wszedł na polskie ekrany w marcu 1979 roku. Autorka przedstawia bieg wydarzeń, które poprzedziły jego realizację. Swoistą preakcję stanowią mało znane perypetie z powieścią Stanisława Lema i z pierwszą próbą przeniesienia jej na ekran (na podstawie scenariusza samego autora) oraz kłopoty z Komisją Ocen Scenariuszy w 1964 roku. 

Filmowy Szpital Przemienienia powstał na podstawie scenariusza Michała Komara i Edwarda Żebrowskiego. Autorka przywołuje oceny i interpretacje Komisji Kolaudacyjnej z 1978 roku oraz głosy prasy polskiej po wprowadzeniu filmu na ekrany. Osobny wątek stanowi reakcja samego Stanisława Lema na adaptację powieści. Małgorzata Hendrykowska wskazuje także na bogactwo odczytań filmu i ponadczasowość jego wymowy.

Książkę wydano w serii Klasyka Kina (Wydawnictwo Naukowe UAM).

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola