Wydarzenia
Szklane Domy, Neon. Gdyński Weekend Architektury
Szklane Domy, Neon. Gdyński Weekend Architektury

Otwarte pokazy filmowe nie tylko dla architektów.

Gdyńskie Centrum Filmowe i Agencja Rozwoju Gdyni zaprasza na pokazy filmowe w ramach szóstej edycji Gdyńskiego Weekendu Architektury.


Szklane Domy

Film w reżyserii Olgi Matuszewskiej, opowiada historię modernistycznej architektury mieszkaniowej warszawskim Żoliborzu – osiedla zrealizowanego w ramach ambitnego Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu i Rakowcu. Koncepcja osiedli społecznych zakładała realizację nowoczesnych, wygodnych – mieszkalnych „jednostek sąsiedzkich”, głównie projektowanych z myślą o szybko rozwijającej się w drugiej połowie lat 30′ klasie średniej… W filmie wykorzystano nieznane dotąd archiwalia, a także nagrania wywiadów z mieszkańcami i założycielami WSM.

Polska 2015 r.

30 minut + bonus 14

Reżyseria Olga Matuszewska

Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana – sobota, 27 sierpnia 2016 roku, godzina 17.00. Wstęp wolny!

Neon

Film dokumentalny zrealizowany przez Erica Bednarskiego opowiada historię warszawskich neonów – reliktów okresu PRL-u. Pokazuje ich funkcjonowanie jako elementu miejskiej architektury zaczerpniętego z kapitalistycznego świata konsumpcji, a następnie wprowadzonego do socjalistycznej rzeczywistości. Jeszcze do niedawna zapomniane, demontowane z budynków stolicy, odkrywane są na nowo. Neony zaczęły dziś przyciągać muzealników, historyków sztuki, fotografików, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki i designu, którzy dostrzegli urok w dawnych znakach świetlnych.

Polska 2014 r.

52 minuty

Reżyseria Eric Bednarski

Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana – sobota, 27 sierpnia 2016 roku, godzina 18.00. Wstęp wolny!

Więcej informacji: http://weekendarchitektury.pl/

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola