Wydarzenia
Święto Morza 2021 w Kinie Studyjnym GCF
Święto Morza 2021 w Kinie Studyjnym GCF

W ramach Święta Morza warto wybrać się do Gdyńskiego Centrum Filmowego. W kameralnej sali kinowej „Morskie Oko” (nazwa nie jest przypadkowa!) przez kolejne cztery wieczory – od 21 do 24 czerwca – prezentowany będzie specjalny repertuar złożony z filmów, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych, o tematyce związanej z morzem.

 

Kino Studyjne GCF zaprasza na trzy znakomite dokumenty. Dwa z nich zostały zrealizowane przez trójmiejskiego reżysera Kryspina Plutę: „Kapitan”, opowieść o legendarnym żeglarzu, kapitanie Krzysztofie Baranowskim, oraz „Optimista”, historia ośmiolatka, który uczy się żeglowania w szkółce dla dzieci w gdyńskiej marinie. Brytyjski dokument „Maiden” odsłania kulisy słynnego okołoziemskiego rejsu, w który wyprawiła się pierwsza kobieca załoga w ramach regat Whitbread.

 

Kino Studyjne GCF przypomni również dwa filmy fabularne. W pierwszym z nich wzburzone morze jest nie tylko malowniczą scenerią wydarzeń, ale jednym z bohaterów: „41 dni nadziei” to oparta na faktach opowieść o dramatycznym rejsie przez Pacyfik pary zakochanych młodych. „Miasto z morza” w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego to z kolei filmowy ukłon w stronę Gdyni: akcja filmu osadzona jest w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a losy bohaterów filmu splatają się z dziejami budowy miasta i portu w Gdyni.

 

Harmonogram pokazów

 

21 czerwca, Maiden

22 czerwca, Kapitan + Optimista

23 czerwca, Miasto z morza

24 czerwca, 41 dni nadziei

 

Wszystkie seanse o godzinie 18.30.

 

Więcej o filmach

 

KAPITAN

 

Refleksyjna opowieść o przemijaniu. Blisko 80-letni legendarny żeglarz, kapitan Krzysztof Baranowski nie wybiera się na żeglarską emeryturę. Chce zbudować nowy, potężny żaglowiec szkoleniowy, który służyć będzie przyszłym pokoleniom, a jednocześnie zmaga się z postępującą chorobą swojej żony – Bogumiły Wander, niegdyś popularnej prezenterki telewizyjnej. Czy ciemne chmury nad horyzontem państwa Baranowskich jeszcze się rozproszą?

 

reżyseria: Kryspin Pluta

gatunek: dokumentalny

produkcja: Polska 2019

 

OPTIMISTA

 

Emocjonująca, subtelna opowieść o przeżyciach 8-letniego bohatera podczas kursu żeglarskiego dla najmłodszych dzieciaków.

 

Mateusz rozpoczyna kurs żeglarski w szkółce dla najmłodszych. Wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim – z własnym strachem. Nauka żeglarstwa to twarda szkoła charakterów. Czy Mateuszowi uda się pokonać swoje słabości i zdać swój pierwszy życiowy egzamin?

 

„OPTIMISTA” zachwyca walorami wizualnymi (dramatyczne przeżycia na wodzie, efektowne zdjęcia z kamery GoPro), ale może też stanowić inspirujący materiał edukacyjny dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z jakimkolwiek sportem oraz dla ich rodziców.

 

reżyseria: Kryspin Pluta

gatunek: dokumentalny

produkcja: Polska 2012

 

MAIDEN

 

Trzymający w napięciu jak dreszczowiec, ten znakomity dokument jest opowieścią o kobietach, które chciały całego życia. O ich determinacji, sile i marzeniach, których nie zatrzymała potężna fala niechęci.

 

W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race. Zgromadziła je na jachcie “Maiden” Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu. “Dziewczyny na morzu to same problemy”. “Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą. “Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem” – mówi po latach. “Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!” – dodają jej koleżanki. Fascynujące biografie kobiet, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom buntowniczek, z pewnością zainspirują współczesne poszukiwaczki przygód: dzielne córki i odważne matki.

 

Pasjonujący, emocjonujący, jak najlepsza sportowa rozgrywka; a przy tym dostarczający potężnej dawki wzruszeń, film „Maiden” Alexa Holmesa dowodzi, że dla Tracy Edwards i pozostałych dziewczyn był to naprawdę wyścig o wszystko: o szacunek, uznanie, o należne kobietom miejsce – nie tylko w sporcie. Przeciwnikiem groźniejszym od oceanu (który stale “próbuje cię zabić”), są bowiem wszyscy ci, którzy wmawiają kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają. A ocean? Dla kobiet jest po prostu wolnością.

 

reżyseria: Alex Holmes

gatunek: dokumentalny

produkcja: Wielka Brytania 2018

 

MIASTO Z MORZA

Poruszająca opowieść o pracy, przyjaźni i miłości, o nadziejach i porażkach oraz o początkowym, pionierskim, okresie budowy portu gdyńskiego, inwestycji na tamten czas olbrzymiej i kosztownej, realizowanej wysiłkiem Polskiego Rządu, inżynierów i robotników. Jest również historią rodzącego się miasta i obejmuje okres około trzech lat od wiosny 1923 do uzyskania przez Gdynię praw miejskich (10 lutego 1926).

Główny bohater, Krzysztof Grabień, w którego rolę wciela się Jakub Strzelecki, przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby – razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim (Paweł Domagała) – uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę (Julia Pietrucha). Młodzi zakochują się w sobie, a na swojej drodze spotykają Panią Helenę (Małgorzata Foremniak), wdowę po oficerze Legionów, która po przyjeździe z Warszawy próbuje prowadzić nad morzem restaurację i rozpocząć swoje życie na nowo.

reżyseria: Andrzej Kotkowski

gatunek: dramat obyczajowy

produkcja: Polska 2009

 

41 DNI NADZIEI

Zrealizowany z ogromnym rozmachem, oparty na prawdziwych wydarzeniach film o wielkiej miłości i walce o przetrwanie w obliczu jednego z największych sztormów w dziejach.

 

W rolach głównych Shailene Woodley nominowana do Złotego Globu gwiazda „Wielkich kłamstewek”, jednego z najważniejszych seriali ostatnich lat oraz Sam Claflin kochany przez kobiecą widownię za role w „Zanim się pojawiłeś” oraz „Love, Rosie”.

 

Tami i Richard, dwoje szaleńczo zakochanych młodych żeglarzy wyrusza w rejs przez Pacyfik do odległej o tysiące kilometrów Kalifornii. Nie mają pojęcia, że płyną wprost na spotkanie jednego z największych huraganów w historii. Ich jacht w starciu z żywiołem nie ma żadnych szans. Cudem udaje im się ocaleć, ale łódź jest w ruinie, a ciężko ranny Richard nie jest w stanie żeglować. Tami nie mogąc liczyć na pomoc z zewnątrz, musi znaleźć w sobie siłę, by na pokładzie roztrzaskanego jachtu przepłynąć ocean i ocalić mężczyznę swojego życia.

 

reżyseria: Baltasar Kormakur

gatunek: przygodowy, melodramat

produkcja: USA 2018

obsada: Shailene Woodley, Sam Claflin, Jeffrey Thomas

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola