Wydarzenia
ŚWIETLISTOŚCI | WYSTAWA
ŚWIETLISTOŚCI | WYSTAWA

„ŚWIETLISTOŚCI”

Dominika Hofman | wystawa malarstwa

W swoim malarstwie nie komentuję rzeczywistości, a wręcz próbuję się od niej oderwać. Moja twórczość oscyluje gdzieś pomiędzy realizmem a surrealizmem.

W nowym cyklu malarskim „Świetlistości” ukazuję zakamuflowane postacie skąpane w świetle, którego źródło wydaje znajdować się w samym obrazie, jak i poza nim. To ono konstruuje te obrazy, a czasami narzuca się całą intensywnością błysku wędrującego po atłasowych materiałach. Widać go również w świetlistości perłowej masy.

Zawsze byłam zafascynowana rolą światła w obrazie i tym, jak wpływa ono na barwy. Chciałam, aby moje malarstwo było atrakcyjne wizualnie dla wrażliwego odbiorcy poprzez pokazanie wyrafinowanych niuansów kolorystycznych, by było chwilą zatrzymania we współczesnym „pędzącym świecie” i kontemplacją barwnych subtelności. Zależało mi też, aby było to światło nierzeczywiste, o zawężonej skali cieni. Aby przejścia tonów jasnych do ciemnych nie były zbyt gwałtowne i kontrastowe, lecz koloryt żarzył się intensywnością barw.

Mimo że skupiam się na malarstwie figuratywnym, czasami mocno realistycznym, to światło odgrywa dla mnie w obrazach pierwszoplanową rolę. Jest zasadniczym elementem – do tego stopnia, że temat główny obrazu jest dla mnie często tylko pretekstem do jego ukazania. Chociaż jego uwzględnienie w obrazie jest niekiedy ostentacyjne chciałam uzyskać właśnie taki efekt, jednocześnie sprawiając, by obrazy te były bardziej lekkie i nowoczesne.

Kwiaty”

Cykl ten wpisuje się w nurt malarstwa przedstawiającego.

Nie bez znaczenia jest dla mnie warsztat malarski, którego odkrywanie nieustannie mnie fascynuje. Chociaż motyw kwiatów wydaje się być mocno wyeksploatowany w sztuce, ja staram się poszukiwać mniej klasycznego przedstawienia. Niekiedy przeskalowane, tajemnicze i budzące niepokój, są dla mnie jak rośliny z innych światów. Bardzo ważna jest dla mnie także atmosfera dzieła. Na moich obrazach pojawiają się nostalgiczne postacie oraz kwiaty i drzewa, które wyrwane z kontekstu tworzą w obrazach nowe znaczenie.

Dominika Hofman – artysta malarz, magister sztuki. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa. Dyplom obroniła w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego w 2011 roku z aneksem z grafiki warsztatowej. Swoje prace prezentowała na ponad 30 wystawach w kraju i zagranicą, również na wystawach pokonkursowych. Uczestniczka wielu plenerów malarskich. W swoim malarstwie zagłębia się w świat kolorów i emocji. Jej twórczość pełna jest gry świateł. Ostatnie cykle malarskie to cykl „Kwiaty” oraz „Świetlistości”.

Artystka była częścią zespołu tworzącego film „Loving Vincent” – nominowanego do Oscara, do którego malowała olejne animacje w stylu Vincenta van Gogha, jak i malarskie przejścia pomiędzy ujęciami, tzw. transormacje.

Obecnie jej zainteresowania skupiają się głównie na malarstwie sztalugowym, w którym łączy tradycyjne techniki malarstwa olejnego z farbami akrylowymi i sprayami. Artystka mieszka i pracuje w Trójmieście.

Zapraszamy na wernisaż wystawy we wtorek 20 grudnia do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego

       

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola