Wydarzenia
Sundance Shorts Tour 2019
Sundance Shorts Tour 2019

Jedyny pokaz w Kinie Studyjnym GCF.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Sundance Shorts Tour 2019, czyli specjalny pokaz zestawu filmów krótkometrażowych, wyselekcjonowanych z tegorocznej edycji festiwalu Sundance. Od ponad 30 lat jest on powszechnie uznawany za doskonały punkt wyjścia dla niezależnych twórców. Pokaz sześciu tytułów o łącznej długości projekcji 90 minut odbędzie się w środę, 27 listopada 2019 roku.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Na ekranie zobaczymy różnorodne formy filmowe – w selekcji pojawią się filmy dokumentalne i fabularne oraz animacje, w tym sensacja tegorocznego Sundance: hipnotyzująca polska animacja „Acid Rain”, która podbiła serca widzów i krytyków na całym świecie.

Filmy krótkometrażowe — ograniczone jedynie przez ich czas trwania — są przepełnione artystyczną ekspresją sprawiającą, że krótka forma wykracza poza ramy tradycyjnej narracji. Od dokumentu, animacji, przez fabułę do eksperymentu — te filmy są stworzone do podejmowania ryzyka.

Od wielu lat Festiwal Sundance traktuje filmy krótkometrażowe z należytą uwagą i prezentuje zarówno uznane nazwiska, jak i obiecujących debiutantów. Dzięki kopalni talentów Sundance świat po raz pierwszy dostrzegł postaci takie jak: Damien Chazelle, Wes Anderson, Jill Soloway, Spike Jonze, Paul Thomas Anderson, Dee Rees, Taika Waititi, Jay i Mark Duplass, Todd Haynes, Lynne Ramsay, Andrea Arnold i wielu innych.


Filmy w zestawie Sundance Shorts Tour 2019:SOMETIMES I THINK ABOUT DYING

Stany Zjednoczone, 12 minut

Reżyseria: Stefanie Abel Horowitz

Scenariusz: Stefanie Abel Horowitz,Katy Wright-Mead, Kevin Armento

Młoda, samotna kobieta myśli o śmierci, ale z marazmu wyciąga ją zaproszenie na randkę od kolegi z biura.

BROTHERHOOD

Kanada, Tunezja, Katar, Szwecja, 25 minut

Scenariusz i reżyseria: Meryam Joobeur

Syn pasterza wraca po długiej podróży do rodzinnego domu w Tunezji razem ze swoją żoną. Jego relacja z ojcem zostaje poddana próbie.

THE MINORS

Stany Zjednoczone, 10 minut

Scenariusz i reżyseria: Robert Machoian

Urywki z życia dziadka i jego wnuków. Zestawienie przeszłości i przyszłości.

ACID RAIN

Polska, 26 minut

Scenariusz i reżyseria: Tomek Popakul

Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka, który mieszka w kamperze i całymi dniami załatwia swoje niekoniecznie legalne sprawunki. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

FAST HORSE

Kanada, 13 minut

Scenariusz i reżyseria: Alexandra Lazarowich

Tradycja wyścigów konnych powraca w niezwykle niebezpiecznej formie. Indianin Allison “Czerwony Kruk” mierzy się z wieloma trudnościami, by stanąć oko w oko z najlepszymi jeźdźcami.

MUTEUM

Estonia, Hong Kong, 4 minuty

Scenariusz i reżyseria: Äggie Pak Yee Lee

Niepoważna lekcja w bardzo poważnej instytucji – muzeum sztuki.


Bio Twórców


Stefanie Abel Horowitz („Sometimes, I Think About Dying”) – zanim zaczęła reżyserować filmy i reklamy, przez dekadę była reżyserką teatralną. Jest członkinią Lincoln Center Directors Lab i współzałożycielką nowojorskiej grupy teatralnej Tiny Little Band. „Sometimes, I Think About Dying” to jej drugi film krótkometrażowy.

Alexandra Lazarowich („Fast Horse”) pochodzi z plemienia Cree. Jej prace prezentowano w wielu uznanych galeriach sztuki, m.in: Museum of Modern Art (MoMA), Winnipeg Art Gallery i Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Jej filmy pokazywane są na festiwalach na całym świecie. Alexandra stara się swoją twórczością opowiadać historie jej rdzennej ludności.

Äggie Pak Yee Lee („Muteum”) urodziła się w Hong Kongu, a studia skończyła w Estonii. Jej głównym medium jest animacja, do której podchodzi z dystansem i poczuciem humoru.

Robert Machoian („The Minors”) – urodzony w małym miasteczku King City w Kalifornii i wychowany w kulturze punkowej DIY, Robert Machoian od ponad dekady tworzy filmy i fotografuje niemalże całe swoje życie. Skupia się na ludziach, otaczającej go codzienności, niepowtarzalnych historiach.


Meryam Joobeur („Brotherhood”) – tunezyjsko-amerykańska scenarzystka i reżyserka, absolwentka Szkoły Filmowej Mel Hoppenheim w Montrealu. Obecnie skupia się na pracy przy trzech filmach fabularnych – w tym pełnometrażową wersją „Brotherhood”. W 2016 roku uczestniczyła w programach wspomagających młode talenty organizowanych przez Festiwal Berlinale oraz MFF w Toronto, a także w warsztatach scenariopisarskich – Rawi Screenwriters Lab.

Tomek Popakul („Acid Rain”) urodził się w 1986 roku. Jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Równolegle przez rok studiował też scenariopisarstwo. Zrealizował kilka filmów m.in. dyplomowy Ziegenort, pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach. Wziął udział w programie rezydencji Animation Artist in Residence Tokyo organizowanym przez Japan Image Council (JAPIC), podczas którego zrealizował film Black.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola