Wydarzenia
Sundance Short
Sundance Short

Po raz pierwszy w Polsce!

Gdyńskie Centrum Filmowe pokaże siedem wybranych filmów krótkometrażowych wybranych z programu Festiwalu Sundance, który od ponad 30 lat uważany jest za doskonały punkt wyjścia dla niezależnych twórców. Pokaz odbędzie się w sobotę, 12 stycznia 2019 roku, o godzinie 16.00.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Pokaz Sundance Shorts Film Tour 2018 trwa 91 minut i tworzy go siedem tytułów: filmy dokumentalne i fabularne oraz animacje z całego świata. Pokazujące wszystko najlepsze, co oferuje Festiwal Sundence: od komedii, na których nie da się nie zaśmiać, do pogłębionej refleksji nad światem, w którym żyjemy.

Filmy krótkometrażowe, ograniczone jedynie przez ich czas trwania, są przepełnione artystyczną ekspresją sprawiającą, że krótka forma wykracza poza ramy tradycyjnej narracji. Od dokumentu, animacji, przez fabułę do eksperymentu – te filmy są stworzone do podejmowania ryzyka.

Festiwal zawsze traktował filmy krótkometrażowe z należytą uwagą i prezentuje zarówno uznane nazwiska, jak i obiecujących debiutantów. Dzięki kopalni talentów Sundance świat po raz pierwszy dostrzegł postaci takie jak: Damien Chazelle, Wes Anderson, Jill Soloway, Spike Jonze, Paul Thomas Anderson, Dee Rees, Taika Waititi, Jay i Mark Duplass, Todd Haynes, Lynne Ramsay, Andrea Arnold i wielu innych.

Zobacz zwiastun TUTAJ.

Maude

Stany Zjednoczone, 10 minut

Scenariusz i reżyseria: Anna Margaret Hollyman

Teeny myślała, że to tylko kolejna rutynowa praca jako niania — do czasu, kiedy spotkała swoją klientkę. W ciągu dnia Teeny postanawia stać się kobietą, którą zawsze chciała być, choć sama o tym nie wiedziała… dopóki nie zostaje złapana.

Baby Brother

Stany Zjednoczone, 14 minut

Scenariusz i reżyseria: Kamau Bilal

Młodszy brat reżysera wraca do mieszkania rodziców.

The Burden

Szwecja, 14 minut

Scenariusz i reżyseria: Niki Lindroth von Bahr

Mroczny musical rozgrywający się w przestrzeni handlowo-usługowej, usytuowanej obok autostrady. Zwierzęcy pracownicy komercyjnych obiektów radzą sobie z nudą i egzystencjalnym niepokojem za pomocą radosnych, tanecznych numerów.

Hair Wolf

Stany Zjednoczone, 12 minut

Scenariusz i reżyseria: Mariama Diallo

Nagroda Jury: Najlepszy Amerykański film fabularny. W salonie fryzjerskim na gentryfikującym się Brooklynie pojawia się dziwny stwór: biała kobieta, której zamiarem jest wyssanie życia z kultury lokalnej czarnoskórej społeczności. Okoliczni mieszkańcy starają się jej pozbyć.

JEOM

Stany Zjednoczone, Korea Południowa, 4 minuty

Scenariusz i reżyseria: Kangmin Kim

Ojciec i syn mają takie same znamiona na swoich tyłkach. Wierząc, że są one powiązane, syn próbuje zdrapać znamię ojca — za nic nie może się go pozbyć.

Fauve

USA, 12 minut

Scenariusz i reżyseria: Mariama Diallo

Nagroda Jury dla Filmu Krótkometrażowego. W kopalni odkrywkowej dwóch chłopców oddaje się pozornie niewinnej grze o władzę, której jedynym obserwatorem jest matka natura

Matria

Hiszpania, 21 minut

Scenariusz i reżyseria Álvaro Gago

Główna Nagroda Jury dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. W obliczu trudnej codziennej rutyny, Ramona próbuje znaleźć schronienie w relacjach z córką i wnuczką.

Łączny czas: 91 minut

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola