Wydarzenia
Skąd się wzięło moje nazwisko. Henryk Martenka
Skąd się wzięło moje nazwisko. Henryk Martenka

Zaproszenie na rozmowę o książce.

Gdyńskie Centrum Filmowe i Agencja Artystyczna Nehrebeccy zapraszają na spotkanie z Henrykiem Martenką, autorem książki pt. „Skąd się wzięło moje nazwisko? Niezwykłe przygody Basi i Tomka”.

Księgarnia/Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego – niedziela, 27 listopada 2016 roku, godzina 14.30. Wstęp wolny.

Ta historia wydarzyła się pewnego kapryśnego lata w zwyczajnym, cichym miasteczku, leżącym pośród lasów i pól. Jej bohaterami są Tomek i jego rodzina: mama Natalia i tato Bartek. Duży i ważny udział w opisanych wydarzeniach ma także Basia, rówieśniczka Tomka, która mieszka po sąsiedzku; ich szkolny kolega Olo, a także wakacyjny gość, dziadek Antoni. To właściwie od jego przyjazdu rozpoczyna się nasza historia. Podczas letnich wakacji w rozmowach bohaterów pojawia się temat pochodzenia nazwisk, który z wolna zaczyna pochłaniać uwagę Tomka. 


Setki przykładów, jak powstawały nazwiska używane przez Polaków, prowadzą do zilustrowania trzech głównych źródeł ich pochodzenia. Książka składa się z kilkudziesięciu epizodów, w których każdy opisuje ciekawostki i mechanizmy tworzenia się nazwisk od nazw miejscowych, rzeczowników pospolitych, wreszcie od imion. Grupy epizodów powiązane są wspólnym tematem, na przykład: ciało, czas, dom, droga, góra, kolor, mama, niebo, nauka, praca, rośliny, tata, środowisko, uczucia, wojna, zwierzęta.

Henryk Martenka – polonista i filolog klasyczny. Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny; felietonista, tłumacz, wydawca. Autor między innymi zbioru reportaży „Podróże i powroty” (1998), zbioru felietonów polityczno-satyrycznych o problematyce polsko-niemieckiej „Fajki, diesel i szparagi” (2006), popularnonaukowej pracy etymologicznej „Skąd się wzięło moje nazwisko?” (2006, II wyd. 2007) oraz książki pt. „Nazwiska od imion. 3500 ciekawych przypadków”. W Tygodniku Angora od wielu lat prowadzi rubrykę etymologiczną „Poczet nazwisk polskich”

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola