Wydarzenia
Seans z Blizą. Nie jestem twoim murzynem
Seans z Blizą. Nie jestem twoim murzynem

Seans plus dyskusja. 

Z okazji ogólnopolskiej premiery filmu Raoula Pecka „Nie jestem twoim murzynem” – nominacja do Oscara®, wyróżnienie i nagroda publiczności na Berlinale 2017 – zapraszamy na pokaz specjalny z udziałem pisarki, eseistki i profesor w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej na Uniwersytecie Gdańskim Izabeli Morskiej. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści. Seans i spotkanie odbędą się w piątek, 1 grudnia 2017 roku, o godzinie 20.00 w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego. 

Wstęp: Kwartalnik Artystyczny „Bliza” do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 złotych. 

Raoul Peck w nominowanym do Oscara® „Nie jestem twoim murzynem” opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House” Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści.

Książka i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi.

Film był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz otrzymał wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017. Film na ekrany polskich kin wchodzi 1 grudnia 2017 roku – w 30. rocznicę śmierci Jamesa Baldwina.

Izabela Morska – pisarka i eseistka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Mills College w Kalifornii. Lata 2002-2005 spędziła na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Od 2009 roku pracuje w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorką powieści i opowiadań, a jej poezja ukazuje się w międzynarodowych antologiach. Autorka Obszarów odmienności, monografii o polskim modernizmie (2007) i krytycznej książki habilitacyjnej „Glorious Outlaws. Debt as a Tool in Postcolonial Fiction” (2016), o motywie długu w literaturze postkolonialnej. Była gościem lub prezentowała referaty na przeszło 40 konferencjach literackich i naukowych.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

Anti-integration at Littkle Rock, 19754u_© Library of Congress.jpg
NEGRO© Dan Budnik - All Rights Reserved.jpg
9703 - Crowd_gathering_at_Lincoln_Memorial_for_the_March_on_Washington_© DC Public Library.jpg
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola