Wydarzenia
Schyłek dnia. Spotkanie Filozoficzne
Schyłek dnia. Spotkanie Filozoficzne

Seans plus dyskusja.

Gdyńskie Centrum Filmowe i Uniwersytet Gdański zapraszają na pokaz przedpremierowy filmu „Schyłek dnia” w reżyserii László Nemesa, zdobywcy Oscara za „Syna Szawła”. Pokaz oraz dyskusja z cyklu SPOTKANIA FILOZOFICZNE z Gutek Film odbędą się we wtorek, 2 kwietnia 2019 roku, o godzinie 19.00 w sali Warszawa.

SPOTKANIA FILOZOFICZNE dają widzom okazję do pogłębienia – w czasie dyskusji, którą prowadzi pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego – tematyki poruszanej w danym obrazie filmowym, pochodzącym z repertuaru Gutek Film.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Po seansie zapraszamy do dyskusji, którą poprowadzą dr Robert Rogoziecki z Zakładu Estetyki i Filozofii Kultury oraz dr Joanna Sarbiewska z Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego.

Weź udział w Spotkaniach Filozoficznych, jeśli:

– poszukujesz odpowiedzi na istotne pytania dotyczące twojego życia,

– interesujesz się sprawami fundamentalnymi, których wielu ludzi w ogóle nie dostrzega,

– chcesz wyćwiczyć kreatywne myślenie, argumentowanie i jasne komunikowanie swoich myśli,

– cenisz wszechstronne myślenie, dzięki któremu łatwiej opanowywać nowe umiejętności, przystosowywać się do zmian i pokonywać lęk przed tym, co nowe,

– pragniesz pogłębić umiejętność trafnego analizowania rzeczywistości i samodzielnego myślenia, które uodporniają na manipulacje,

– wierzysz, że otwarty umysł i ciekawość świata nadają życiu smak i głębię.

Tego wszystkiego może nauczyć FILOZOFIA.

Schyłek dnia

„Schyłek dnia” to nagrodzone na festiwalu w Wenecji najnowsze dzieło László Nemesa, zdobywcy Oscara za „Syna Szawła”. Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze.

Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

Z niesłychanie gęstej, intensywnej materii tajemnic i przeczuć; z atmosfery trawiącej świat gorączki, tka László Nemes poruszającą opowieść o końcu. Niesłychanie sugestywna aura apokalipsy, tytułowego “schyłku dnia”, przypomina, że nic nie trwa wiecznie, że dzisiejsze stolice to jutrzejsze peryferie, że historia wcale nie dobiegła końca. Nostalgiczny, skąpany w dogorywającym świetle – i bardzo głośno bijący na alarm, film węgierskiego reżysera to nie tyle podróż w przeszłość, ale przede wszystkim requiem dla naszego świata.

Tytuł oryginalny: Napszállta
Tytuł angielski/międzynarodowy: Sunset
Reżyser: László Nemes
Występują: Juli Jakab, Susanne Wuest, Vlad Ivanov, Marcin Czarnik
Kraj produkcji: Węgry, Francja
Rok produkcji: 2018
Data premiery: 5 kwietnia 2019
Język oryginalny: węgierski, niemiecki
Gatunek: dramat
Czas trwania: 142 minuty

Opis filmu: Gutek Film

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola