Wydarzenia
„SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ” | KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA
„SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ” | KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA

POKAZ FILMU „SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ” W REŻYSERII WOJCIECHA JERZEGO HASA

 

13 lipca (czwartek), godz. 18:00

 

BILETY w specjalnej cenie 16 zł już w sprzedaży w kasie kina GCF lub na naszej stronie, w zakładce REPERTUAR!

 

 

W 2023 roku wracamy do klasyki. Dzięki wyjątkowej inicjatywie Stowarzyszenia Kin Studyjnych realizowanej we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz studium DI Factory, zobaczymy najlepsze produkcje dziesięciu polskich Mistrzów na dużym ekranie!

 

Szóstym z nich będzie Sanatorium pod klepsydrą w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. To nic innego jak zekranizowane opowiadania Brunona Schulza ze zbiorów „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod klepsydrą”. Za zdjęcia odpowiada wybitny operator Witold Sobociński, a w role główne wcielają się Jan Nowicki, Gustaw Holoubek, Tadeusz Kondrat, Ludwik Benoit, Filip Zylber i Mieczysław Voit.

 
„Sanatorium pod klepsydrą”

Poetycka refleksja na temat przemijania oraz nieuchronności i nieodwracalności śmierci ukazana poprzez historię człowieka, który odwiedzając sanatorium, gdzie przebywał jego zmarły ojciec, przenosi się w tajemniczy, surrealistyczny „świat (metaforycznej) wyobraźni”. Józef przyjeżdża do sanatorium doktora Gotarda, gdzie przebywa jego ojciec, zmarły wprawdzie przed laty, lecz tu przeniesiony w inny wymiar czasu i znów żyjący… Józef zaczyna przeżywać powtórnie to, co już przeżył. Dom rodzinny, małe żydowskie miasteczko, ojca, z którym nie mógł znaleźć kontaktu, dziecięce marzenia, przedziwny ogród Bianki, niezwykłej księżniczki, która odrzuciła jego miłość i odeszła z jego przyjacielem Rudolfem… Kiedy wraca jeszcze raz do miasteczka dzieciństwa, zastaje ten świat już rozpadający się, zniszczony. Rynek pokryły nagrobki. Józef usiłuje przywrócić tamten świat, tamto życie, lecz jest to już niemożliwe.

 

Nagrody:

  • Nagroda Specjalna Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 1973
  • Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, Triest 1974
  • Nagroda za scenografię 1. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Gdańsk 1974
 

Widzimy się w czwartek 13 lipca!

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola