Wydarzenia
Rumble. Pokaz specjalny z „Blizą”
Rumble. Pokaz specjalny z „Blizą”

Seans, dyskusja i lektura!

Kwartalnik Artystyczny „Bliza” i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na pokaz specjalny filmu pt. „Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki” – w niedzielę, 4 marca 2018 roku, o godzinie 18.00. Film o dkrywa indiańskie źródła bluesa, rocka, jazzu, a nawet country, do których dziś przyznają się takie muzyczne sławy jak Tony Bennett, Slash czy Iggy Pop. Gościem specjalnym będzie Michał „Goran” Miegoń – muzyk, producent, historyk, najmłodszy członek Koła Starych Gdynian.

Wstęp: „Bliza” zakupiona w kasie Kina Studyjnego GCF lub tuż przed seansem, w specjalnej cenie 12 złotych. Obowiązujące numery: 30. i 31. 

Film „Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki” w reżyserii Catherine Bainbridge i Alfonso Maiorana – nagrodzony m.in. w Sundance i na Hot Docs FF – odsłania zaginiony rozdział muzyki popularnej. Historię ogromnej, a dotąd nieznanej roli, jaką dla jej rozwoju odegrali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej.

Sam tytuł pochodzi od kultowych akordów utworu Linka Wraya z 1958 roku, który dla wielu rockmenów stał się kamieniem milowym rozwoju tego gatunku. I o ile każdy z nas je zna, niewielu kojarzy, że Wray był Indianinem z plemienia Szaunisów. Takich historii jest więcej.

Film przedstawia 10 portretów znaczących artystów wywodzących się ze społeczności Indian, poczynając od ojca gatunku blues Delty Charleya Pattona przez królową swingu Mildred Bailey, legendy rocka: Jimiego Hendrixa i Jesse’ego Ed Davisa po Taboo, członka popowego Black Eyed Peas. Poprzez archiwalne materiały filmowe i nagrania stopniowo odkrywamy indiańskie źródła bluesa, rocka, jazzu, a nawet country, do których dziś przyznają się takie muzyczne sławy jak Tony Bennett, Slash czy Iggy Pop.

W filmie zobaczyć można też m.in.: Roberta Trujillo, Stevena Tylera, Georgea Clintona, Jimiego Hendrixa, Quinciego Jonesa, Taylora Hawkinsa czy Martina Scorsese. Okazuje się, że niektóre z naszych najwybitniejszych utworów popkultury czerpały inspirację z rytmu i melodii rdzennych Indian.

Michał „Goran” Miegoń – muzyk, historyk, najmłodszy członek Koła Starych Gdynian, pracownik Muzeum Miasta Gdyni. Lider tria Kiev Office oraz gitarzysta The Shipyard i twórca solowy. Współpracował z niezliczoną ilością uznanych artystów takich jak m.in. Jerzy Mazzoll, Homosapiens, Heart & Soul. Porusza się po wielu odcieniach muzyki: od elektroniki poprzez rock, improwizacje i piosenkę autorską. Występował z powodzeniem w kraju (m.in. Off Festival, Open’er Festival, Jarocin, Węgorzewo Union of Rock, Męskie Granie) i zagranicą (MusikDirekt Sweden, Litwa, Niemcy, Szwajcaria). Od 2015 roku prowadzi bloga i stronę Inne Szlaki gdzie prezentuje nieznane historie prosto z zakamarków miasta Gdynia.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

Rumble_Tony Bennett.jpg

Rumble Steven Tyler.jpg

RUMBL.jpg

Rumble Robert Trujillo.jpg

Fot. materiały promocyjne

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola