Wydarzenia
Rok Awangardy w Gdyni
Rok Awangardy w Gdyni

Obchody 100-lecia awangardy w Polsce.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na „Pojedynek, czyli krotochwilę o miłości do sztuki” – miniaturę sceniczną opowiadająca o jednej z najsłynniejszych „spraw honorowych” w przedwojennej Polsce. Pojedynku do pierwszej krwi o nowoczesną sztukę. Spektaklowi Teatru Nowego w Łodzi towarzyszy konferencja poświęcona obchodom 100-lecia awangardy w Polsce. 

Do legendarnego pojedynku o sztukę stanęli w 1924 roku Skamandryta z konstruktywistą, Antoni Słonimski i Mieczysław Szczuka. Pretekstem była Mechanobzdura – recenzja, którą Słonimski (poeta a zarazem opiniotwórczy krytyk) na łamach „Wiadomości Literackich” wystawił Mechanofakturze, wystawie Henryka Berlewiego związanego z grupą „Blok”. 
Tej zniewagi, jako współzałożyciel grupy, teoretyk i wyznawca awangardy, Szczuka znieść nie mógł. Od ostrych słów przeszli prędko do czynów, o których było potem głośno nie tylko w artystycznych kawiarniach Warszawy. Jak to możliwe, że z miłości do piękna można mierzyć do siebie z pistoletów, przedstawia właśnie jednoaktówka Martyny Quant. Autorka „krotochwili” zachęca tym samym do zgłębiania fascynującej historii sporów o sztukę XX i XXI wieku.

Spektakl w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Warszawa – piątek, 17 marca 2017 roku, godzina. 12.00. Wstęp wolny. Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w dniach 13-16 marca w CultureBoxie. Liczba miejsc ograniczona.

Martyna Quant – reżyseria, autorka tekstu

Obsada:
Wanda Morska /Kobieta na poczcie – Monika Buchowiec
Mieczysław Szczuka – Michał Kruk
Antoni Słonimski – Konrad Michalak
Generał Wieniawa Długoszowski – Przemysław Dąbrowski
Major Adam Dobrodzicki – Krzysztof Pyziak

Narrator – Andrzej Bart

Po spektaklu odbędzie się konferencja z udziałem władz dwóch współpracujących miast – Gdyni i Łodzi oraz Jarosława Suchana – dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, jednego z inicjatorów obchodów 100-lecia awangardy w Polsce. Konferencji towarzyszyła będzie premiera teledysku „Awangarda” Marcina „Zoraka” Szymańskiego wyprodukowanego przez łódzki Teatr.

awangarda.jpg
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola