Wydarzenia
POLE ENERGETYCZNE | WYSTAWA
POLE ENERGETYCZNE | WYSTAWA

„POLE ENERGETYCZNE”

Anya Truskolaska x Davide Canepa | wystawa malarstwa 

Kolor to energia, a jego wpływ na ludzką psychikę jest niewyczerpanym tematem badań.

Starożytne cywilizacje pozostawiły nam wiedzę o ogromnym znaczeniu energii, którą każda z kultur nazywała w inny sposób i którą dzisiaj odkrywamy na nowo. Podstawą ich nauk jest kultywowanie indywidualnego dobrostanu w taki sposób, aby zharmonizować się z dynamiką natury i
rytmem życia.

Co jeśli obrazy również posiadają pole energetyczne? Czy ich oddziaływanie na widza może zmienić jego własną energię?

Ojciec abstrakcji, Wassily Kandinsky twierdził, że „kolor to siła, która bezpośrednio wpływa na duszę”. Czyste, intensywne barwy są nieodłącznym elementem naszego malarstwa i wspólnym mianownikiem naszej twórczości. Są dla nas ważne, ponieważ instynktownie czujemy, że mają one wielką moc i potrafią aktywować pewne ścieżki w podświadomości, które często pochodzą z nieodkrytych terenów naszego
genetycznego dziedzictwa.

 

Anya Truskolaska i Davide Canepa to włosko-polskie małżeństwo artystów-malarzy z międzynarodowym doświadczeniem. Po latach spędzonych we Włoszech, Szkocji i Anglii, zamieszkali w Sopocie i aktywnie działają na polskiej scenie artystycznej, organizując wystawy oraz malując razem na żywo podczas publicznych wydarzeń. Ich obrazy zostały docenione przez kolekcjonerów na całym świecie. Mimo, iż oboje kochają abstrakcję, style ich malarstwa bardzo różnią się od siebie, często instynktownie przedstawiając dwie kontrastujące energie – Yin i Yang, kobiecy i męski pierwiastek. Wspólnym mianownikiem ich twórczości jest odważne użycie koloru oraz fascynacja podświadomością.

***

Davide Canepa to włoski malarz konceptualny. Urodził się w 1979 roku w Genui (północne Włochy). Zaczął malować w 2009 roku, najpierw na ścianach, później na płótnie, inspirowany przemysłowym środowiskiem, w którym dorastał. Jego biografia obfituje w kontrastowe doświadczenia, od szkoły elektrycznej i pracy w fabryce samolotów, przez fascynację modą i ukończenie szkoły dla projektantów, po odnalezienie swojej drogi w sztuce. Mieszkał i pracował we Włoszech, Londynie i Szkocji. Od kilku lat mieszka w Sopocie i regularnie wystawia swoje obrazy. Często maluje na żywo w przestrzeni publicznej. Ma na swoim koncie liczne wystawy w Polsce, jego prace wystawiane były także w wielu miastach europejskich m.in. w Rzymie, Londynie, Rotterdamie i Barcelonie.

Fascynują go mechanizmy, które napędzają jednostki i całą ludzkość, od najprostszych narzędzi codziennego użytku po najgłębsze i najbardziej złożone struktury naszego społeczeństwa. Ta pasja znajduje odzwierciedlenie w jego sztuce. Prace Davide są odniesieniem do wyzwolenia się z szablonów, zerwania niewidzialnego łańcucha łączącego jednostki z rzeczywistością, która do nich nie należy. Ich styl przypomina pierwotną ekspresję – niezbędną do ostrego wyeksponowania często niewygodnych tematów, z minimalnym wpływem przeszłych ruchów artystycznych. Obrazy, tworzone z wielu różnych materiałów, są często cięte lub palone, aby zrzucić je z pozycji świętego piedestału sztuki. Priorytetem Davide jest ciągła nauka, ponieważ jego zdaniem rozwój jednostki jest jedyną drogą do rozwoju społeczeństwa, a zmiany na świecie należy zacząć od zmian w nas samych.

Anna Truskolaska (ANYA) to niezależna malarka współczesna urodzona w 1984 roku w Gdańsku. Obecnie mieszka i tworzy w Sopocie. Studiowała historię sztuki na University of Aberdeen w Szkocji oraz kulturoznawstwo na University Of Greenwich w Londynie (2009). Wzięła udział w licznych wystawach sztuki współczesnej w Genui i okolicach. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach sztuki we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Rosji. Pasjonatka sztuki we wszystkich formach. Od kilku lat maluje na żywo do muzyki podczas wydarzeń publicznych w rożnych miastach Polski, często z elementami action painting.

Obrazy Anyi są jak drzwi do innej rzeczywistości niż ta widziana na co dzień i poznawana zmysłami. Widoczny jest w nich wpływ południowoeuropejskich kręgów twórczych, co ujawnia się przez intensywne, energetyczne barwy. „Wierzę w moc kolorów oraz absolutną artystyczną wolność, nieograniczoną żadnymi regułami. Myślę o moich obrazach jako o źródłach energii, które mogą pomóc odbiorcom obudzić zmysły oraz wewnętrzną, kreatywną siłę. Czerpię inspirację z muzyki, natury oraz metafizycznej strony życia.”

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy w poniedziałek 16 stycznia 2023 o godz. 18:00 do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego! Wystawa potrwa do 6 lutego.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola