Wydarzenia
Pokolenie pieniądza
Pokolenie pieniądza

Film plus spotkanie.

Pokaz filmu „Pokolenie pieniądza” zainauguruje nowy cykl filmowy, realizowany we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Gdyni. Zastanowimy się, jak współczesna ekonomia może pomóc zrozumieć otaczający nas świat i sprostać wyzwaniom XXI wieku. Gościem pierwszego spotkania – w poniedziałek, 17 grudnia 2018 roku, o godzinie 20.00 – będzie ekonomista i wykładowca WSB, dr Marek Szymański. Drzwi do świata najbogatszych, którzy za swoje pieniądze płacą jednak bardzo wysoką cenę, otworzy przed widzami reżyserka i słynna amerykańska fotografka Lauren Greenfield.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line: TUTAJ.

Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski

Amerykańska fotograf i filmowiec Lauren Greenfield od 25 lat analizuje idee pieniędzy, bogactwa i ludzi, którzy chcą żyć luksusowo. Po studiach postanowiła zgłębić ideę „amerykańskiego snu”, portretując tych, którzy dążą do bogactwa wierząc, że najważniejszy w życiu jest niczym nieograniczony i nie skrępowany materializm. „Jeśli masz już dużo, to więcej znaczy lepiej” – przyznaje jeden z jej bohaterów, ujawniając znacznie istotniejsze przesłanie.

Intrygujący i miejscami zabawny film jest kulminacją tego życiowego projektu. Rzuca światło na początki pracy Greenfield, która wyrusza tym razem z kamerą na poszukiwanie pojawiających się na jej wczesnych zdjęciach modeli. Podpatruje życie tych, których pragnienie dobrobytu stało się siłą napędową i głównym celem w życiu. Wszystko kręci się tu wokół statusu materialnego, chciwości, hiperkonsumpcjonizmu traktowanego jako hobby, turbo-kapitalizmu i zaczerpniętych z mediów wzorów piękna i sukcesu. Za tą błyszcząca i czarującą fasadą czai się jednak wszechogarniająca pustka – człowiek jest tylko tym, co posiada. Film pojawia się w epoce, gdy społeczna nierówność osiąga swoje apogeum, a prezydent USA jest uosobieniem narcyzmu, próżności i bogactwa.

Marek Szymański – doktor nauk ekonomicznych, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku i menedżer kierunku Finanse i Rachunkowość. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z wrogimi przejęciami i narzędziami obrony przed nimi. Zajmuje się także gospodarczymi i społecznymi uwarunkowaniami ewolucji kontroli korporacyjnej.

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni i Millennium Docs Against Gravity FF zapraszają na cykl pokazów filmów dokumentalnych oraz dyskusji o poświęconych współczesnej szeroko pojętej ekonomii. Dlaczego coraz więcej osób kwestionuje model wzrostu oparty na ciągłej konsumpcji? Dlaczego PKB wciąż jest wskaźnikiem dominującym politykę makroekonomiczną, jeżeli wskaźnik ten nie odzwierciedla szczęścia ani stopnia degradacji środowiska? Czemu ludzie wciąż podejmuję irracjonalne decyzje ekonomiczne? Podczas naszych spotkań, wraz z ekspertami Wyższej Szkoły Bankowej, będziemy się zastanawiać jak współczesna ekonomia może pomóc nam zrozumieć otaczający nas świat i sprostać wyzwania XXI wieku.

GenerationWealth2.jpg

GenerationWealth3.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola