Wydarzenia
Pokaz specjalny filmu Donbas
Pokaz specjalny filmu Donbas

Ludzkość czasów postprawdy…

Gdyńskie Centrum Filmowe i Against Gravity zapraszają na pokaz specjalny nagrodzonego w Cannes głośnego filmu Siergieja Łoźnicy „Donbas” i spotkanie z Katarzyną Ludwin, koordynatorką ukraińskiej misji Polskiej Akcji Humanitarnej, we wtorek, 30 października 2018 roku, o godzinie 20.00 w sali Warszawa. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

„Donbas” to fabularna, hipnotyczna i pełna groteski podróż przez Noworosję, opowieść o człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów. PAH od 2015 roku prowadzi na Ukrainie stałą misję, za najważniejszy cel stawia sobie wsparcie grup najbardziej wrażliwych: osób starszych, kobiet i dzieci.
Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line: TUTAJ.

Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.

Siergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w swoim najnowszym filmie fabularnym w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera nas w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Jedynym sposobem na przeżycie jest śmiech… Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Polska Akcja Humanitarna na Ukrainie zapewnia pomoc w zaspokojeniu najbardziej podstawowych potrzeb. Jest na miejscu od 2014 roku, a od 2015 roku prowadzi stałą misję. Pierwsze działania były natychmiastową odpowiedzią na kryzys: pomoc w dostarczeniu opieki medycznej, paczek żywnościowych i higienicznych, koców, śpiworów i innych produktów niezbędnych do przetrwania. Najważniejsze dla PAH jest wsparcie grup najbardziej wrażliwych: osób starszych, kobiet i dzieci.

Dzięki współpracy z lokalnymi partnerami może skutecznie do nich docierać. Prowadzi centra informacyjno-integracyjne, w których oferuje konsultacje-socjalne, zawodowe, prawne i psychologiczne. Prowadzi też długofalowe programy wsparcia finansowego dla osób w potrzebie. Comiesięczne dofinansowanie budżetu domowego umożliwia rodzinom zapewnienie sobie jedzenia, ciepłych ubrań i innych niezbędnych produktów najlepiej dopasowanych do własnych potrzeb. Dodatkowo w miejscach użyteczności publicznej jak szkoły i szpitale członkowie PAH remontują infrastrukturę wodno-sanitarną.

DONBASS 1.jpg

fot. materiały promocyjne Againts Gravity

DONBASS 2.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola