Wydarzenia
P0wyżej – poniżej
P0wyżej – poniżej

Pokaz specjalny zwycięzcy Millennium Docs Against Gravity.

Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza na premierę filmu „Powyżej/Poniżej” – brawurowego laureata ubiegłorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity FF, którego pierwsza gdyńska edycja odbędzie się już w maju. 


Debiutujący reżyser Nicolas Steiner zabiera widzów w metafizyczną podróż wizualną po mrocznym świecie bezdomności, podboju nowych planet i skrywanym obliczu (wciąż) Dzikiego Zachodu. Gościem spotkania będzie Jerzy Rados, dyrektor programowy Gdyńskiego Centrum Filmowego, wicedyrektor i wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego, sala Warszawa – środa, 20 kwietnia 2016 roku, godzina: 20.15. 

Wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł

Powyżej/Poniżej” jest wyjątkową podróżą wizualną, która zabiera nas do sztucznie skonstruowanego czasu i przestrzeni, jednocześnie łącząc teraźniejszość widza z codziennym życiem pokręconych bohaterów filmu – czytamy w ubiegłorocznym werdykcie jury Millennium Docs Against Gravity. 

Narkomani i domorośli filozofowie żyjący w kanałach deszczowych pod Las Vegas, pasjonaci planujący wyprawę na Marsa i przemierzający pustynię we własnoręcznie dzierganych kombinezonach, współczesny kowboj skłotujący opuszczony bunkier w postapokaliptycznej kalifornijskiej scenerii – to bohaterowie podróży do środka amerykańskiego umysłu. Wycyzelowany, oparty na muzyce indie montaż, starannie zakomponowane kadry, poczucie fizycznej bliskości balansujących na granicy szaleństwa bohaterów składają się na film, który wygląda jak scenografia opowiadań Raymonda Carvera namalowana przez Edwarda Hoppera.

Na głębszym poziomie film jest opowieścią o samotności – zmorze ponowoczesności. Każdy z bohaterów ma jakąś rodzinę, za którą tęskni i do której z różnych powodów nie może wrócić. Narodziny kolejnej wnuczki mogą obejrzeć tylko na Facebooku, wiedząc, że jako mieszkańcy podziemi nie są mile widziani wśród normalnych ludzi. Reżyser, trafnie wyczuwając amerykański puls, nie poddał się jednak do końca pustej rozpaczy i potrafił w mroczny świat wpuścić promyk nadziei. Choć piekło to inni, tylko wśród nich można szukać pocieszenia – tę prawdę pozna każdy z bohaterów. No, prawie każdy…

Po każdym pokazie z Blizą zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem: będzie nim Jerzy Rados, wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski. 


Projekcja filmu „Powyżej/Poniżej” jest też zapowiedzią Millennium Docs Against Gravity FF GDYNIA 2016. Festiwal odbędzie się w terminie 18-25 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym.


above1.jpgNewsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola