Wydarzenia
„Ostatni w Aleppo” + gość
„Ostatni w Aleppo” + gość

Gość specjalny: dr Ziad Abou Saleh.

Z okazji ogólnopolskiej premiery filmu Ferasa Fayyada „Ostatni w Aleppo” – laureata aż czterech nagród 14. edycji festiwalu Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity – Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz specjalny z udziałem dr. Ziada Abou Saleha – Syryjczyka mieszkającego w Polsce od 1983, socjologa, wykładowcy uniwersyteckiego (Uniwersytet SWPS), eksperta do spraw dialogu i negocjacji polsko-arabskich.

Piątek, 30 czerwca 2017 roku, godzina 20.00. Kino Studyjne GCF, sala Goplana. 

Wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł.

„Ostatni w Aleppo” laureat m.in. Nagrody Millennium i Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni – to obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób.

Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, uratowali do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami.

W tej poruszającej filmowej podroży po zniszczonym wojną Aleppo poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała w tym miejscu wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.

Po każdym pokazie z Blizą zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola