Wydarzenia
OSCAR SHORTS 2016. Pokazy specjalne w Kinie Studyjnym GCF
OSCAR SHORTS 2016. Pokazy specjalne w Kinie Studyjnym GCF

Pokazy specjalne wszystkich nominowanych do Oscara filmów krótkometrażowych. 

Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego prezentuje filmy nominowane w kategoriach Najlepszy krótkometrażowy film aktorski i Najlepszy krótkometrażowy film animowany. Jeszcze przed Oscarową galą!

Oscary to najbardziej pożądane nagrody w świecie filmowym. Zwycięzca w każdej kategorii może być tylko jeden, ale członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej co roku stają przed niezwykle trudnym wyborem. O filmach nominowanych w najważniejszych kategoriach wiemy już wszystko, ale Oscary to nie tylko pełnometrażowe hollywoodzkie produkcje! To także wyjątkowe filmy krótkometrażowe – najlepsze propozycje z całego świata, filmy, które były pokazywane i wielokrotnie nagradzane na najważniejszych festiwalach.

W zestawie nominowanych do Oscara krótkometrażowych filmów aktorskich solidną dawkę humoru zapewni nam palestyńska produkcja Ave Maria – brawurowa komedia o zakonnicach i nietypowym wypadku, który wydarzył się w murach ich klasztoru. Następnie sprawdzimy, ile może znaczyć przyjaźń dwóch chłopców w ogarniętym wojną Kosowie w pierwszym w historii Kosowa nominowanym do Oscara filmie Shok

Prawdziwych emocji dostarczy również dramat Wszystko będzie dobrze, opowiadający niezwykłą historię jednego weekendu z życia rozwiedzionego, samotnego ojca i jego ośmioletniej córki. Film w reżyserii Patricka Vollratha docenił sam Michael Haneke, który nazwał go poruszającym i urzekającym od pierwszej do ostatniej sekundy. 

W trakcie naszej podróży przez najlepsze krótkie metraże z całego świata poznamy także uroczego i inteligentnego młodego mężczyznę, który będzie musiał przezwyciężyć swoje kompleksy w brytyjskim filmie Jąkała. A na koniec film oparty na podstawie prawdziwej historii, która wydarzyła się w Afganistanie – Day One w reżyserii żołnierza, któremu George Lucas pomógł spełnić marzenia i zostać prawdziwym filmowcem!

AVE MARIA.jpg

SHOK.jpg

EVERYTHING_WILL_BE_OKAY.jpg

STUTTERER.jpg

DAY_ONE.jpg

Niezwykle ciekawie zapowiada się również zestaw krótkometrażowych filmów animowanych. Na liście tegorocznych nominowanych do Oscara animacji nie mogło zabraknąć nowej, zachwycającej produkcji studia Pixar, czyli filmu Sanjay’s Super Team – przebojowej opowieści łączącej elementy amerykańskich bajek o superbohaterach i hinduskiej kultury. Bohaterką kolejnego filmu, Świat jutra, będzie natomiast mała dziewczynka, która wyrusza w podróż we własną odległą przyszłość. Najnowsze dzieło słynnego rysownika Dona Hertzfelda to niezwykła animacja science fiction, która w ubiegłym roku zdobyła ponad 40 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie i została okrzyknięta jednym z najlepszych filmów roku! 

Z odległej przyszłości przeniesiemy się do kosmosu, gdzie dzięki filmowi Nie możemy żyć bez kosmosu Konstantina Bronzita poznamy zabawną historię męskiej przyjaźni pomiędzy dwoma kosmonautami. Następnie wyruszymy w podróż do starożytnej Grecji, aby oczami małej dziewczynki zobaczyć brutalną walkę Spartan i Ateńczyków w filmie Prolog, najnowszej animacji laureata Oscara Richarda Williamsa. A na koniec prawdziwa perełka – bezapelacyjny zwycięzca festiwalu Palm Springs ShortFest, pełna ciepłego humoru Niedźwiedzia opowieść o uroczym, melancholijnym niedźwiedziu i jego mechanicznym teatrzyku. Taki zestaw to prawdziwa gratka dla fanów najlepszych animacji!

SANJAYS_SUPER_TEAM.jpg

WORLD_OF_TOMORROW.jpg

WE_CANT_LIVE WITHOUT_COSMOS.jpg


PROLOGUE.jpg


BEAR_STORY.jpg


Najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie

AVE MARIA (15 min.) Palestyna, Francja, Niemcy

reż. Basil Khalil

Brawurowa komedia. Zakonnice z klasztoru Sióstr Miłosierdzia usytuowanego pośród dzikiego krajobrazu na Zachodnim Brzegu Jordanu działają wedle codziennej rutyny, na którą składają się cisza i modlitwa. Ich spokój zostaje zakłócony, gdy do klasztornych drzwi puka żydowska rodzina, która szuka pomocy po tym, jak rozbiła się samochodem o ścianę klasztoru.

DAY ONE (25 min.) USA

reż. Henry Hughes

Film na podstawie prawdziwych wydarzeń. Feda, świeżo po rozwodzie, dołącza do armii USA jako tłumaczka. Pierwszego dnia pobytu w Afganistanie jej oddział przeszukuje dom człowieka konstruującego bomby. Kiedy jego żona zaczyna rodzić, tłumaczka musi się podjąć zadania wykraczającego poza jej obowiązki i odebrać skomplikowany poród dziecka.

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE / ALLES WIRD GUT (30 min.) Niemcy, Austria

reż. Patrick Vollrath

Michael przyjeżdża do byłej żony, by odebrać od niej Leę, ich ośmioletnią córkę. Wydaje się, że wszystko przebiegnie tak, jak co drugi weekend, gdy dziewczynka widzi się z ojcem. Po pewnym czasie Lea zaczyna czuć jednak, że coś jest nie w porządku. Pełna emocji opowieść, którą Michael Haneke nazwał poruszającą i urzekającą od pierwszej do ostatniej sekundy.

SHOK (21 min.) Kosowo, Wielka Brytania

reż. Jamie Donoughue

Pogrążone w wojnie Kosowo, 1988 rok. Petrit i Oki są najlepszymi przyjaciółmi. Pewnego dnia ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, a decyzje, które podejmą, wpłyną nie tylko na życie chłopców, ale również na los ich rodzin. Pierwsza w historii Kosowa nominacja do Oscara.

JĄKAŁA / STUTTERER (12 min.) Wielka Brytania, Irlandia

reż. Benjamin Cleary

Greenwood jest uroczym i zabawnym chłopakiem, który od pół roku koresponduje w sieci z piękną i inteligentną Ellie. Pewnego dnia dziewczyna oznajmia, że będzie w Londynie i proponuje mu spotkanie na żywo. Greenwood marzy o tym, żeby zobaczyć się z Ellie. Nie powiedział jej jednak, że na przeszkodzie ich idealnej randki może stanąć jego… jąkanie się.

Najlepsze krótkometrażowe filmy animowane

SANJAY’S SUPER TEAM (7 min.) USA

reż. Sanjay Patel

Zachwycająca produkcja słynnego studia Pixar. Sanjay uwielbia amerykańskie animacje i komiksy, co nie podoba się jego ojcu, który chciałby wychować go w tradycyjnej, hinduskiej kulturze. Dzięki swojej niesamowitej wyobraźni chłopiec może na szczęście przeżywać niesamowite przygody, o których nigdy nie marzył. Być może jego wyobraźnia pomoże mu także znaleźć porozumienie z ojcem.

NIE MOŻEMY ŻYĆ BEZ KOSMOSU / WE CAN’T LIVE WITHOUT COSMOS (16 min.) ROSJA

reż. Konstantin Bronzit

Dwaj kosmonauci znają się i przyjaźnią od dziecka. Przez kolejne etapy swojej wytrwałej edukacji dążą do wspólnego celu, jakim jest wyruszenie rakietą na orbitę. Marzenie w końcu się spełnia, lecz nieoczekiwany wypadek rozdziela przyjaciół na zawsze. Opowiedziana z dyskretnym humorem opowieść o marzeniach i niełatwej drodze do ich realizacji.

ŚWIAT JUTRA / WORLD OF TOMORROW (17 min.) USA

reż. Don Hertzfeldt

Emily oraz jej klon wyruszają w fascynującą podróż do przyszłości. Zachwycająca animacja Dona Hertzfeldta, niezależnego twórcy filmowego, animatora i pisarza, którego filmy zdobyły ponad 200 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Jest jedynym animatorem, którego dzieła zdobyły dwukrotnie Główną Nagrodę Jury na festiwalu Sundance.

NIEDŹWIEDZIA OPOWIEŚĆ / BEAR STORY (10 min.) CHILE

reż. Gabriel Osorio

Każdego ranka Niedźwiedź pieczołowicie przygotowuje swój mechaniczny teatrzyk, by sprawnie działał. Gdy tylko dociera z nim na odpowiednią ulicę, sygnalizuje swoje przybycie dzwonkiem. To znak, że chętni przechodnie mogą podejść, zanurzyć się na chwilę w świecie włożonym do małej skrzynki i poznać tytułową niedźwiedzią opowieść.

PROLOG / PROLOGUE (6 min.) WIELKA BRYTANIA

reż. Richard Williams

Mała dziewczynka jest świadkiem zaciętej walki między Spartanami a Ateńczykami. Najnowsza, zachwycająca wizualnie animacja nagrodzonego Oscarem Richarda Williamsa.

Teksty i materiały promocyjne: M2 FILMS

Pokazy specjalne w niedzielę, 28 lutego 2016 roku – Kino Studyjne GCF, sala Warszawa

Godz. 16.00: najlepsze krótkometrażowe filmy animowane (86’)

Godz. 18.00: najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie (103’)

Ceny biletów: 16 zł normalny, 13 zł ulgowy

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola