Wydarzenia
Noma
Noma

Film o najlepszej restauracji świata oraz René Redzepim – człowieku, który ją stworzył.

„Noma: My Perfect Storm” to pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Pierra Deschamps przedstawiający sylwetkę René Redzepiego, szefa kuchni legendarnej restauracji Noma w Kopenhadze.

Pokaz specjalny w Kinie Studyjnym GCF: sobota, 4 lutego 2017 roku, godzina 18.00.

Do Nomy, która mieści się w starej dzielnicy Kopenhagi, w magazynach dawniej floty handlowej Danii, pielgrzymują krytycy, eksperci kulinarni, restauratorzy i smakosze z najbardziej odległych zakątków świata. Przyjeżdżają by poznać kunszt jednego z najbardziej znanych i cenionych współczesnych szefów kuchni. Wizjonera, którego nowatorskie podejście do lokalnych tradycji kulinarnych i rodzimych produktów zrewolucjonizowało kuchnię skandynawską.

Premierę filmu w Gdyni uświetni poczęstunek nawiązujący do tematyki filmu, przygotowany przez restaurację Sztuczka. Po projekcji odbędzie się dyskusja i spotkanie z gośćmi specjalnymi. Dodatkowo gdyńska restauracja Sztuczka, zaraz po projekcji, zaprosi na kolację inspirowaną filmem o Rene Redzepim (obowiązują osobne bilety).

Noma, wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin, czterokrotnie zwyciężała w prestiżowym rankingu The San Pellegrino World’s 50 Best Restaurants. Po ponad dekadzie sukcesów jej twórca szykuje się do otwarcia nowego miejsca i podróżuje po świecie rezydując w restauracjach w Tokio, Sydney – a niedługo również w Meksyku.

Rreżyser Pierre Deschamps w 2007 roku zrealizował już film o Nomie zatytułowany „Looking North for a Gastronomic Revolution”. Do tworzenia najnowszego zainspirowały go dwie książki Redzepiego: „Time and Place in Nordic Cuisine”, w której przedstawił początki swojej przygody z gastronomią oraz innowacyjne podejście do kuchni nordyckiej, a także „Work in Progress”, gdzie Redzepi opisał rok z życia swojej restauracji. Przy tworzeniu filmu podstawowym materiałem Deschampsa były dziesiątki rozmów, które odbył z szefem kuchni i członkami jego zespołu.

„Chciałem opowiedzieć historię człowieka, który żyje zgodnie z duchem naszych czasów – świadomy swoich uczuć i pragnień nieustająco się rozwija (…). Historię syna emigrantów, który czerpie z różnic między ludźmi, silnych relacji z nimi, w których jest miejsce zarówno na radość jak i smutek czy zranienia. Interesowało mnie jak ten młody człowiek, wciąż trochę zaskoczony faktem, że ktoś chce zrobić o nim film, zupełnie ignoruje lub bawi się swoją pozycją kucharza-celebryty, gotowania nie traktuje jako sztuki a kucharzy nie myli z artystami”.

Festiwale: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie Berlinale 2016, DOC NYC Film Festival,Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych CPH:DOX

Tytuł oryginalny: Noma My Perfect Storm

Reżyser: Pierre Deschamps
Kraj produkcji: Wielka Brytania

Rok produkcji: 2015

Gatunek: dokumentalny

Czas trwania: 95 min.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola