Wydarzenia
Nie zapomnij mnie. Akademia Dokumentalna dla Seniorów
Nie zapomnij mnie. Akademia Dokumentalna dla Seniorów

Kino dokumentalne plus dysusja.

Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na wybitnych, nagradzanych na światowych festiwalach, filmach dokumentalnych. Misją Akademii, która po raz kolejny odbędzie się już 8 lutego w Gdyńskim Centrum Filmowym, jest zainteresowanie widzów wszystkich pokoleń filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na świecie. Film „Nie zapomnij mnie” jest m.in. laureatem festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

8 lutego, o godzinie 10.30 w sali Goplana Kina Studyjnego GCF, zaprezentowany zostanie film „Nie zapomnij mnie”. Reżyser David Sieveking w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Pokazuje postępujące, degeneracyjne upośledzenie jej układu nerwowego, które w efekcie skutkuje powolnym otępieniem. 

Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. „otwartym związku”. Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi, ale dzieje się to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem, jakie wszyscy prowadzili dotychczas.

Spotkania po projekcji poprowadzą filmoznawczynie, doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego i członkinie Pracowni Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina, Paulina Pohl i Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Liczymy, że uczestnicy Akademii, zauroczeni światem, który zaprezentujemy na dużym ekranie, chętnie będą się dzielić własnym życiowym doświadczeniem.

Cykl, który powstał z myślą o seniorach, obejmuje 14 tytułów. Kolejne spotkania: 8 marca „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” 19 kwietnia, „Mundial. Gra o wszystko”. W maju 2017 roku zaplanowano pokazy specjalne w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola