Wydarzenia
Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej
Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej

Ciekawa angażująca widza historia, przekonująca gra aktorska, dobre zdjęcia, muzyka i zdjęcia – na te elementy filmu zwracają uwagę Młodzi Jurorzy, którzy 5 maja wezmą udział w obradach w Gdyńskim Centrum Filmowym i będą mieć wpływ na to, jakiemu filmowi przypadnie prestiżowa Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej .

Wybór najlepszego europejskiego filmu dla młodzieży odbędzie się w Dniu Młodego Widza, 5 maja 2019 roku, równolegle w 55 miastach w 34 państwach. Polskę reprezentują cztery miasta: WROCŁAW (Kino Nowe Horyzonty), POZNAŃ (International Young Audience Film Festival Ale Kino!), WARSZAWA (Akademia MDP) oraz GDYNIA (Gdyńskie Centrum Filmowe).

Wszyscy obejrzą filmy nominowane przez Europejską Akademię Filmową, a potem będą głosować na swoich faworytów. Młodzi jurorzy przekażą swój werdykt na żywo do Erfurtu (Niemcy) za pośrednictwem wideokonferencji, gdzie zostanie ogłoszony zwycięzca podczas ceremonii wręczania nagród transmitowanej na żywo za pośrednictwem strony internetowej.

W gdyńskim młodym Jury znalazło się ponad 20 dzieciaków z Gdyni i okolic. Wszyscy mają od 12 do 14 lat, ale już bardzo dużo wiedzą o tym, co sprawia, że film jest dobry. Właśnie na takie pytanie musieli odpowiedzieć, zgłaszając swoją kandydaturę.

Fragmenty wybranych wypowiedzi ze zgłoszeń:

„Najważniejsza jest spójność scenariusza, ale bardzo ważne są też dobrze poprowadzone, niewymuszone dialogi. Wbrew pozorom ogromną rolę odgrywa także muzyka uwypuklająca nastrój danej sceny i potęgująca przeżycia widza. Film jest sztuką wizualną, więc oczywiście podczas oceny należy zwrócić uwagę na zdjęcia – bez zdjęć film by nie istniał.”

„Dory film powinien napędzać głównego bohatera na cel, który chce osiągnąć, a widz ma uwierzyć w ten cel, aby być emocjonalnie zaangażowanym.”

„Najważniejsza jest gra aktorska – to, czy odtwórca roli wczuł się w swoją postać, oddał jej emocje i czy widz mógł utożsamić się z nią. Kolejny element to fabuła. Nie może być zagmatwana, ale tez nie za prosta. Moim zdaniem powinna zawierać co najmniej jeden zaskakujący zwrot akcji oraz śledzić losy przynajmniej dwóch postaci, które nie zawsze są w tym samym miejscu. Jednak jeśli historia będzie miała kilkanaście wątków, oglądający niekoniecznie się w niej odnajdzie. Obecność scen lub motywów poruszających trudne tematy to także ważny element mojej oceny. Film przekazujący wartości moralne zostaje w głowie widza i zmusza go do myślenia.”

„Dykcja! w XXI wieku ludzie przestali dbać o swój język i mówią niedbale. Żeby być dobrym aktorem, trzeba mówić wyraźnie i zrozumiale. Jest to podstawa tego zawodu”.

Filmowe zainteresowania przyszłych młodych jurorów są bardzo zróżnicowane. Wśród swoich ulubionych filmów wymieniają między innymi takie tytuły: „Hydrozagadka”, „Sok z żuka”, „Jak zostać królem”, „Hotel Transylwania”, „Wojna światów”, „Poszukiwacze Zaginionej Arki”, „Jumanji”, „Jak wytresować smoka”, „Sekrety Morza”.

002_YAA_visual_3_nominated_films.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola