Wydarzenia
„Nadejdą lepsze czasy”. PRAPREMIERA filmu dokumentalnego
„Nadejdą lepsze czasy”. PRAPREMIERA filmu dokumentalnego

Wydarzenie organizowane przez Kwartalnik Artystyczny Bliza.

„Nadejdą lepsze czasy” jest najbardziej nagradzanym polskim filmem 2015 roku, zwycięzcą 12. DOCS AGAINST GRAVITY FF. Nominowana do Oscara reżyserka Hanna Polak towarzyszy głównej bohaterce Juli przez 14 kolejnych lat jej dorastania na Swałce, składowisku odpadów oddalonym o 18 km od putinowskiego Kremla. Jak piszą recenzenci, to ponury i zarazem piękny dokument o nadziei. Gościem specjalnym będzie montażysta filmu (ponad 400 h materiału) Marcin Kot Bastkowski.

Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego, sala Warszawa: czwartek, 19 listopada 2015 roku, godz. 20:15.

Biletem wstępu na pokaz jest Kwartalnik Artystyczny Bliza (jeden z dwóch najnowszych numerów), do kupienia na miejscu – tylko przed pokazem – w specjalnej cenie 10 zł.

„Nadejdą lepsze czasy” to historia Juli – dramatyczna opowieść o dojrzewaniu do tego, by wziąć los w swoje ręce. Oto uniwersalna historia o nadziei, odwadze i życiu nakręcona metodą cinéma-vérité, która niezwykle angażuje widza i poraża go swoją bezpośredniością i szczerością.

11-letnia Jula zachowuje się jak każda jej rówieśniczka. Eksperymentuje z makijażem, farbuje włosy, próbuje alkoholu i papierosów. Jedyna różnica polega na tym, że Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 18 km od Kremla. Teren wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. W tym nieludzkim miejscu panują straszne warunki. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. W śmieciach każdego dnia znajdują jedzenie lub materiał, który wykorzystują potem do budowy prymitywnego schronienia.

-To niezwykła, trwająca 14 lat życiowa podróż Juli między 10. a 24. rokiem życia – opowiada Marcin Kot Bastkowski – Ale od fizycznego dorastania ważniejsza jest chwila, w której Julia bierze los w swoje ręce. Chcieliśmy stworzyć poruszającą, uniwersalną i wyjątkową historię o dojrzewaniu. Ten film jest ponadczasową historią o nadziei i odwadze.

W trakcie kręcenia filmu Jula zmieniła się z dziewczynki w kobietę. Nie przestała jednak marzyć. Jest dumna, nie ma zamiaru się poddać i za wszelką cenę stara się wyrwać z piekła, jakim jest dla niej wysypisko śmieci. Chce zacząć żyć inaczej i marzy o własnym małym mieszkaniu. Czy uda jej się zmienić swoje życie w kraju, w którym los jednostki nie jest najważniejszy?

Nadejdą lepsze czasy, Something Better to Come, reż. Hanna Polak, Dania/Polska, 2014 rok – w kinach od 27 listopada.

Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa oraz Gdyńskie Centrum Filmowe kontynuują wspólny projekt spotkań z filmami DOCS AGAINST GRAVITY FF. W cyklu zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na DOCSAG, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. W ramach cyklu 23 października 2015 roku w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego odbyła się polska prapremiera filmu „Sól Ziemi”. 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola