Wydarzenia
Mistrzowie. Pociągi pod specjalnym nadzorem
Mistrzowie. Pociągi pod specjalnym nadzorem

Arcydzieło czechosłowackiej nowej fali. 

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pierwszy powakacyjny seans w cyklu edukacyjnym „Mistrzowie Kina Europejskiego”. Zaprezentujemy arcydzieło czechosłowackiej nowej fali w reżyserii Jiřiego Menzla , film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” z 1966 roku. Seans i spotkanie z filmoznawcą, Piotrem Kurpiewskim, odbędzie się w środę, 24 października 2018 roku, o godzinie 10.00.

Informacje i rezerwacje

tel. 58 712 46 12 / 58 712 46 14

e-mail: edukacja@gcf.org.pl

Cena biletu: 11 zł

Opiekunowie grup: wstęp bezpłatny

BILETY DO NABYCIA W DNIU PROJEKCJI OD GODZINY 9.30 w biurze Gdyńskiego Centrum Filmowego na I piętrze.

Mistrzowie Kina Europejskiego

Projekt adresowany jest przede wszystkim do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów, a także, w miarę dostępności miejsc, do szerszej publiczności. To wyjątkowa okazja, by w Kinie Studyjnym GCF zobaczyć dzieła, które wywarły istotny wpływ na europejską i światową kinematografię.

Seans poprzedzi krótki wstęp prezentujący dorobek reżysera i najważniejsze założenia danego nurtu, który przedstawi dr Piotr Kurpiewski, wykładowca Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim. Po filmie odbędzie się rozmowa z widzami, poświęcona szczegółowym zagadnieniom, możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Organizatorami cyklu Mistrzowie Kina Europejskiego są Miasto Gdynia i Gdyńskie Centrum Filmowe.

Pociągi pod specjalnym nadzorem

Film uważany za jedno z najwybitniejszych osiągnięć czechosłowackiej nowej fali. Pełnometrażowy debiut Jiřiego Menzla według prozy Bohumila Hrabala w 1967 roku został uhononowany Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a także otrzymał nominację do Złotego Globu i Nagrody BAFTA. Akcja filmu rozgrywa się na niewielkiej stacji na Morawach w czasie II wojny światowej. Właśnie tam swoją pierwszą w życiu pracę rozpoczyna świeżo upieczony absolwent szkoły kolejarskiej Miloš Hrma. Ta pełna ironii i groteski opowieść jest obrazem dorastania w cieniu wielkiej historii.

Wybrane nagrody i nominacje:

1968 – Academy Awards – Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

1966 – MFF Mannheim – Heidelberg – Grand Prix

1969 – BAFTA – nominacje w kategoriach Najlepszy Fiilm oraz Najlepsza Muzyka

1968 – Złote Globy – nominacja w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny


Jiří Menzel (ur. 1938) – czeski reżyser i aktor, absolwent FAMU, w 1964 r. uczestniczył w realizacji zbiorowego projektu filmowego według opowiadań Bohumila Hrabala „Perły na dnie”. W dwa lata później debiutował „Pociągami pod specjalnym nadzorem” (Oscar). Zapisał się w pamięci kolejnymi adaptacjami tekstów Hrabala – „Skowronki na uwięzi” (1969/1990, Złoty Niedźwiedź w Berlinie), „Postrzyżyny” (1981), „Święto przebiśniegu” (1984) i „Obsługiwałem angielskiego króla” (2006). Spośród innych filmów zwracają uwagę „Kapryśne lato” (1968, Grand Prix w Karlowych Warach) i „Wsi moja, sielska anielska” (1985).

61c5-ostre-sledovane-vlaky.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola