Wydarzenia
Mistrzowie Kina. Ptaki
Mistrzowie Kina. Ptaki

Seans plus spotkanie. 

Trwa druga edycja projektu Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Pokazy w ramach projektu umożliwiają młodzieży kontakt z twórczością najwybitniejszych twórców filmowych, którzy tworzyli w XX wieku. W czwartek, 28 listopada 2019 roku, o godzinie 10.00, będzie można zobaczyć „Ptaki” w reżyserii Alfreda Hitchcocka, jeden z najważniejszych thrillerów w historii kina. 

Prezentowane w ramach cyklu Mistrzowie Kina filmy zaliczane są do dzieł, które wywarły niezwykle istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Przed każdym pokazem zaplanowano prelekcję poświęconą dorobkowi reżysera, uwzględniającą najważniejsze założenia danego nurtu filmowego oraz kontekst historyczny. Po filmie znajdzie się czas na rozmowę z widzami poświęconą szczegółowym zagadnieniom, możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Z myślą o uczestnikach pokazów powstają również materiały dydaktyczne prezentujące dorobek reżysera, najważniejsze informacje o filmie. Mają one formę tzw. karty pracy z pytaniami, która może być wykorzystana przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła. Materiały obejmują też bibliografię dla nauczycieli i tych uczniów, którzy chcą podjąć samodzielną pracę badawczą lub twórczą.

Prowadzenie: dr Piotr Kurpiewski, Uniwersytet Gdański

Organizatorzy: Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe


Informacje i rezerwacje miejsc: tel. (58) 712 46 12 e-mail: edukacja@gcf.org.pl.

Cena biletu: 12 zł / opiekunowie grup: wstęp bezpłatny.

Sprzedaż biletów wkrótce w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line.


Ptaki

Melanie Daniels (Tippi Hedren) spotyka w sklepie zoologicznym prawnika Mitcha Brennera (Rod Taylor). Ich przypadkowa rozmowa intryguje Melanie do tego stopnia, że postanawia sprawdzić, kim jest mężczyzna i gdzie mieszka. Pod wpływem impulsu zamawia dla niego papużki nierozłączki, które Mitch chciał kupić siostrze na urodziny. Melanie wiezie klatkę do nadmorskiej miejscowości Bodega Bay, gdzie Brenner spędza każdy weekend z matką i Cathy. Wkrótce po przyjeździe Melanie zostaje zaatakowana przez mewę, co jest początkiem tajemniczych zdarzeń.

Amerykański dreszczowiec z 1963 roku w reżyserii Alfreda Hitchcocka uznawany za jeden z najważniejszych thrillerów w historii kina. Film powstał na motywach opowiadania Daphne du Maurier. To arcydzieło kina grozy, które można interpretować na wielu różnych poziomach.
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola