Wydarzenia
Mistrzowie Kina. Czarny Piotruś
Mistrzowie Kina. Czarny Piotruś

Seans plus spotkanie.

To już druga edycja projektu Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Pokazy w ramach projektu umożliwiają młodzieży kontakt z twórczością najwybitniejszych twórców filmowych, którzy tworzyli w XX wieku. W czwartek, 14 listopada 2019 roku, o godzinie 10.00, będzie można zobaczyć „ Czarnego Piotrusia”, czechosłowacki film z 1963 roku, pełnometrażowy debiut reżyserski Miloša Formana.

Prezentowane filmy zaliczane są do dzieł, które wywarły niezwykle istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Przed każdym pokazem zaplanowano prelekcję poświęconą dorobkowi reżysera, uwzględniającą najważniejsze założenia danego nurtu filmowego oraz kontekst historyczny. Po filmie znajdzie się czas na rozmowę z widzami poświęconą szczegółowym zagadnieniom, możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Z myślą o uczestnikach pokazów powstają również materiały dydaktyczne prezentujące dorobek reżysera, najważniejsze informacje o filmie. Mają one formę tzw. karty pracy z pytaniami, która może być wykorzystana przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła. Materiały obejmują też bibliografię dla nauczycieli i tych uczniów, którzy chcą podjąć samodzielną pracę badawczą lub twórczą.

Prowadzenie: dr Piotr Kurpiewski, Uniwersytet Gdański

Organizatorzy: Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Informacje i rezerwacje miejsc: tel. (58) 712 46 12 e-mail: edukacja@gcf.org.pl.

Cena biletu: 12 zł / opiekunowie grup: wstęp bezpłatny.

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line: TUTAJ

Czarny Piotruś

reżyseria: Miloš Forman

Nastoletni chłopak chwiejnym krokiem wkracza w dorosłość. Na co dzień pracuje w sklepie jako ktoś w rodzaju ochroniarza, ale brak mu przebojowości.

Film jest pełnometrażowym debiutem Miloša Formana, zmarłego w 2018 roku reżysera uznawanego za czołowego przedstawiciela tak zwanej Czechosłowackiej Nowej Fali.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola