Wydarzenia
Maria Callas. Pokaz przedpremierowy
Maria Callas. Pokaz przedpremierowy

Niezwykły dokument o najsłynniejszej diwie operowej świata.

Gdyńskie Centrum Filmowe i M2 Films zapraszają na pokaz przedpremierowy filmu „Maria Callas” – w poniedziałek, 26 lutego 2018 roku, o godzinie 18.00 w sali Warszawa. Dokument w reżyserii Toma Volfa to fascynująca, pełna emocji historia, powstała z niepublikowanych dotąd materiałów, prywatnych filmów, kręconych dyskretnie ujęć oraz z najszczerszych, intymnych wyznań.

Bilety już w sprzedaży: KLIKNIJ

Film „Maria Callas” odsłania nieznaną dotąd historię najsłynniejszej diwy operowej wszech czasów, fascynującej kobiety pełnej sprzeczności, spełnionej na scenie, ale szukającej wielkiego uczucia i uwięzionej w burzliwym trójkącie miłosnym.

Wrażliwa i bezwzględna, ambitna i pełna kompleksów, wykorzystująca innych i wykorzystywana. Niewierna żona, porzucona kochanka. Uwięziona w burzliwym trójkącie miłosnym, kochająca jednego z najbogatszych mężczyzn na świecie, Aristotelisa Onasisa, z którym łączyło ją wielkie, namiętne uczucie, ale który wybierał między nią a piękną wdową po amerykańskim prezydencie, Jackie Kennedy. Tajemnice, skandale i plotki, który wpłynęły na życie wielkiej artystki. Jaka była tak naprawdę Maria Callas, o której do dziś krążą legendy?

Zwiastun filmu: KLIKNIJFilm trafia do polskich kin z napisami w języku polskim i ze specjalnym udziałem wielkiej polskiej aktorki. Fragmenty dzienników i listów Marii Callas przeczyta Krystyna Janda!

Gwiazda polskiego teatru i kina jest od lat związana z postacią „ primadonny stulecia ”. Po raz pierwszy wcieliła się w nią na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego w 1997 roku w spektaklu „ Maria Callas. Masterclass ”, wyreżyserowanym przez Andrzeja Domalika. To sceniczne spotkanie dwóch fenomenalnych artystek rzuciło widzów na kolana. Sztuka zdobyła ogromną popularność, a po kilkunastu latach aktorka powróciła do niej, podkreślając swoją fascynację bohaterką: „Co to była za KOBIETA! Co to był za POTWÓR! Co to było za ZJAWISKO! Co to była za WIELKOŚĆ! Tak trudno był o mi si ę z Nią rozstawać. Tak była dla mnie ważna. Jeszcze Ją grałam, a już za Ni ą tęskniłam”.

W filmie widzowie mają okazję usłyszeć głos Krystyny Jandy, która ponownie wcieli się w jedną ze swoich ulubionych ról, interpretując dla widzów osobiste zwierzenia Marii Callas. Bo, jak pisał dziennikarz i krytyk teatralny Jakub Panek, Krystyna Janda „jest dla polskiej kultury tym, kim dla światowej opery była Maria Callas. Zjawiskiem!”.


Pierwszy raz diwa przemawia sama

Nareszcie, ponad 40 lat po jej przedwczesnej śmierci, Maria Callas sama opowiada własną historię.

To nie dokument z „ gadającymi głowami”. Nie będzie specjalistów i dziennikarzy. Zamiast tego Callas opowie o sobie w formie wywiadów. Wiele z nich nigdy wcześniej nie było publikowanych lub dopiero teraz odkryto je na nowo! Obrazu życia artystki dopełniają listy pisane do rodziny i przyjaciół, pierwszego męża oraz Aristotelisa Onasisa.

Reżyser filmu Tom Volf przez trzy lata podróżował po świecie, zbierając unikatowe, dotychczas nieudostępniane archiwa: prywatne filmy, zdjęcia, nagrania z występów Callas zrobione przez fanów, intymne listy i zagubione wywiady. Żaden z poprzednich filmów o Callas nie zawierał tak szerokiej i bogatej kolekcji materiałów. 50 procent z nich do tej pory nie ujrzało światła dziennego.

Wielki powrót di wy na duży ekran!

Ostatni raz widzowie mogli zobaczyć ją w filmowej Medei Piera Paolo Pasoliniego w 1969 roku. Aby ponownie wzbudzić zainteresowanie Marią Callas, szczególnie wśród młodszych pokoleń, wszystkie materiały zostały poddane koloryzacji i zrekonstruowane do jakości HD. Niezmienna popularność Callas to jeden z niewielu przypadków, kiedy ikona muzyki klasycznej osiąga status „gwiazdy pop” w oczach całego społeczeństwa.

Maria versus Callas

Maria Callas do dziś pozostaje jedną z najlepiej sprzedających się artystek muzyki klasycznej, docenianą na całym świecie za ładunek emocjonalny, jaki wkładała w swój śpiew. Jej profil na Facebooku odwiedzają regularnie setki tysięcy osób. Ale tak naprawdę niewiele wiemy o prawdziwej Marii kryjącej się za fasadą „La Callas”. Kim była?

Całe życie czuła się niezrozumiana. Znamy ją jako głos stulecia, diwę z okładek magazynów i bohaterkę skandali obyczajowych. Jej niezwykłe życie przypomina wciągającą powieść lub tragiczną oper ę. Film po raz pierwszy opowie o artystce z innej perspektywy, skupiając się na wewnętrznej walce, jaka toczyła się między dwiema ścierającymi się w niej osobowościami. Callas versus Maria: ta pierwsza pragnęła ponad wszystko światowej kariery, druga zaś chciała prostego, szczęśliwego życia.

W filmie odkrywamy delikatną, samotną Marię, przeciwstawioną „ La Callas ”, która otaczała się największymi tego świata. Wśród nich znaleźli się: Luchino Visconti, Pier Paolo Pasolini, Aristotelis Onasis, Winston Churchill, Marilyn Monroe, Grace Kelly, Prince Rainier, Franco Zeffirelli, Alain Delon, Yves Saint-Laurent, Pierre Bergé, John F. Kennedy, Liz Taylor i wielu innych. Maria, ta ukryta, pragnęła założyć rodzinę i żyć z dala od błysku fleszy i celebryckich imprez, za to Callas eksploatowała się do granic wytrzymałości, w ciągłej nadziei na powrót na scenę, pomimo utraty głosu. Tragiczny konflikt skończył się wraz ze śmiercią artystki w wieku zaledwie 53 lat.

„Maria Callas”

reż. Tom Volf

Premiera: 2 marca 2018 roku

Opis filmu: M2 Films

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola