Wydarzenia
Mallory z Blizą
Mallory z Blizą

Pokaz specjalny plus dyskusja z aktorką.

Kwartalnik Artystycznt Bliza i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na jedyny, specjalny pokaz filmu „Mallory ” Heleny Třeštíkovej – wyróżnionego w pierwszej trójmiejskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Gościem spotkania będzie Katarzyna Figura, członkini gdyńskiego jury, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

Kręcony przez kilkanaście lat film śledzi tragiczne losy tytułowej Mallory, wieloletnia obserwacja fizycznej przemiany głównej bohaterki przywołuje przewrotnie słynny „Boyhood”.

Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa – poniedziałek, 30 stycznia 2017 toku, godzina 20.00. Wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł.

Za stworzenie, w efekcie cierpliwej, kilkunastoletniej obserwacji, wspaniałego portretu kobiety, która mimo licznych błędów i upadków toczy walkę z nieprzyjaznym światem i z własnymi słabościami odczytała werdykt podczas gali trójmiejskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity członkini jury, Katarzyna Figura.

„ Mallory” to najnowszy film Heleny Třeštíkovej, jednej z najważniejszych współczesnych reżyserek, twórczyni takich filmów jak „Rene”, „Marcela”, „Katka” czy „Prywatny wszechświat”. Reżyserka od lat pozostaje wierna swojemu autorskiemu stylowi – towarzyszy swoim bohaterom żyjącym na obrzeżach społeczeństwa przez wiele lat. Nie inaczej jest tym razem – film zaczyna się w 2002 roku, gdy poznajemy dwudziestokilkuletnią Mallory, heroinistkę z długim stażem. „Kochałam heroinę, tak jak kobieta kocha mężczyznę” – wyznaje bohaterka. 

Jak zwykle u Třeštíkovej, bohaterka, igrająca całe życie ze śmiercią, wykazuje się wysokim stopniem samoświadomości. W jej życiu wydarzył się przełom – urodziła syna i to dzięki niemu postanawia wyrwać się ze szponów nałogu. Tak zaczyna się wieloletnia walka o normalność, nie pozbawiona dramatycznych zakrętów, przemocy fizycznej i psychicznej ze strony kolejnych kochanków; bezdomności oraz przymusowego rozstania z dzieckiem.

Třeštíková umie zmieścić cały świat w jednej bohaterce, która jest odurzoną bezdomną w koszulce Cannibal Corpse, pracownicą baru, niedoszłą samobójczynią, czułą matką, ofiarą psychopatycznych donżuanów, skromną, acz nieustępliwą petentką opieki socjalnej… Choć życie nie szczędzi jej razów, płonie w niej wewnętrzny ogień, który przyciąga ludzi – spotkanie z jednym z nich na pogrążonym w nocy moście Karola, okaże się dla niej przełomem…

Po każdym pokazie z Blizą zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

PisfPol_beztla.jpg

05 Logobase on black.jpg

FN.png
Mallory 5.jpg
mallory2.jpg
Opis filmu i fotosy: Against Gravity
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola