Wydarzenia
Maiden. Pokaz przedpremierowy
Maiden. Pokaz przedpremierowy

Seans w Międzynarodowym Dniu Marynarza.

Gdyńskie Centrum Filmowe, Gutek Film oraz Radio Wihajster zaprasza na pokaz przedpremierowy filmu dokumentalnego „Maiden”, dokumentującego start pierwszej żeńskiej załogi w okołoziemskiech regatach Whitbread, oraz spotkanie z żeglarzem Romanem Paszke – we wtorek, 25 czerwca 2019 roku, o godzinie 20.00. Wydarzenie uświetni Międzynarodowy Dzień Marynarza.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet TUTAJ.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Roman Paszke – światowej sławy żeglarz, kapitan jachtowy, budowniczy jachtów. Dwukrotnie podejmował próbę pobicia reordu świata w opłynięciu Ziemi. Spotkanie poprowadzą Jakub Jakubowski oraz Michał Jasiewicz.

Maiden

Ta historia sprawi, że nabierzecie wiatru w żagle! Dziewczyny z „Maiden” mają wyjątkowy dar przekonywania, że w życiu da się pokonać wszelkie uprzedzenia i przesunąć każde granice. Trzymający w napięciu jak dreszczowiec, ten znakomity dokument jest opowieścią o kobietach, które chciały całego życia. O ich determinacji, sile i marzeniach, których nie zatrzymała potężna fala niechęci.

W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race. Zgromadziła je na jachcie “Maiden” Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu.

“Dziewczyny na morzu to same problemy”. “Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą. “Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem” – mówi po latach. “Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!” – dodają jej koleżanki. Fascynujące biografie kobiet, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom buntowniczek, z pewnością zainspirują współczesne poszukiwaczki przygód: dzielne córki i odważne matki.

Pasjonujący, emocjonujący, jak najlepsza sportowa rozgrywka; a przy tym dostarczający potężnej dawki wzruszeń, film „Maiden” Alexa Holmesa dowodzi, że dla Tracy Edwards i pozostałych dziewczyn był to naprawdę wyścig o wszystko: o szacunek, uznanie, o należne kobietom miejsce – nie tylko w sporcie. Przeciwnikiem groźniejszym od oceanu (który stale “próbuje cię zabić”), są bowiem wszyscy ci, którzy wmawiają kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają. A ocean? Dla kobiet jest po prostu wolnością.

Tytuł oryginalny: Maiden
Reżyser: Alex Holmes
Występują: Tracy Edwards
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Rok produkcji: 2018
Data premiery: 9 sierpnia 2019
Język oryginalny: angielski
Gatunek: dokumentalny
Czas trwania: 97 minut

Źródło: Gutek Film

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola