Wydarzenia
Księgarnia GCF: FOTOGRAFIA
Księgarnia GCF: FOTOGRAFIA

Ludzie i tematy kina w ujęciu mistrzów fotografii – limitowane edycje albumów w filmowej Księgarni GCF.

Steve Schapiro, Martin Schoeller, Helmut Newton – światowej sławy fotografowie są autorami wyjątkowych albumów, które można kupić w Gdyńskim Centrum Filmowym. Obok Kina Studyjnego działa tutaj pierwsza filmowa księgarnia w Trójmieście.

Limitowane edycje albumów fotograficznych, dostępne w Księgarni GCF, mogą być prezentem pod choinkę zarówno dla miłośników kina, jak i sztuki fotografii. 

Martin Schoeller „Portraits”

Największe sławy kina, gwiazdy sportu, muzyki i osobistości światowej polityki przedstawił w sposób, w jaki nie zrobił tego żaden inny fotograf – Martin Scheller znany jest ze zbioru charakterystycznych portretów. Niemiecki fotograf w wieku dwudziestu kilku lat wyjechał do Nowego Jorku, gdzie był asystentem Annie Leibovitz. Później rozpoczął własną karierę i wypracował autorski styl.

Wszystkie portrety w tym zbiorze wykonał w identycznym kadrze. W każdym skupił uwagę wyłącznie na twarzy, jej rysach i spojrzeniu swojego bohatera. Nikogo nie upiększał i nie krył niedoskonałości urody. Wydobył pełnię osobowości, nie zaprzątając uwagi widza zbędnym kontekstem. Zdjęcia Martina Schoellera publikowały takie magazyny, jak Rolling Stone, Esquire, GQ, Entertainment Weekly, Vouge, Vanity Fair.

Steve Schapiro: „Taxi Driver”

„Taksówkarz”, kamień milowy światowej kinematografii, a w nim postać wykreowana przez Roberta De Niro – to temat albumu Steve’a Schapiro, oficjalnego fotografa na planie filmu Martina Scorsese. Księgę opublikowaną przez Wydawnictwo Taschen wypełniają fotosy z planu zdjęciowego i jego kulis.

Prezentowane obrazy są tak sugestywne i realistyczne, że mogą sprawiać wrażenia dokumentacji autentycznych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych z okresu tuż po wojnie w Wietnamie, a nie pracy nad filmem fabularnym. Oglądając zatrzymane w kadrze wybrane sceny, można raz jeszcze przeżyć historię głównego bohatera w zupełnie inny sposób niż podczas projekcji filmowej.

Helmut Newton: Polaroids”, „Sex & Landscapes”

Zasłynął przede wszystkim jako fotograf mody i kobiecych aktów, a także – skandalista i prowokator. Niektóre jego fotografie stały się wręcz ikoniczne i weszły do kanonu gatunku. Na tle bardzo bogatego dorobku artysty fotografie opublikowane w albumie „ Helmut Newton. Polaroids” stanowią interesujący odrębny zbiór. Wszystkie są fotografiami natychmiastowymi – testami wykonywanymi podczas sesji przed właściwym naświetleniem.

Z kolei wydany już pośmiertnie album „Sex & Landscapes” to intrygujące zestawienie efektownych obrazów, charakterystycznych dla zmarłego w 2004 roku Artysty, z rzadszymi w jego twórczości krajobrazami, które uwieczniał podczas swoich podróży. Obok portretów słynnych modelek, m.in. Naomi Campbell, są więc także zdjęcia Berlina, lotniska w Nowym Jorku czy figurki Matki Boskiej dostrzeżonej w jednym z włoskich miasteczek.

newton_polaroids_okładka.png  schapiro_taxi_driver_okładka.png

Pierwsza filmowa księgarnia w Trójmieście

Księgarnia działająca w ramach Gdyńskiego Centrum Filmowego ma w swojej ofercie kilkaset pozycji książkowych. Obok unikatowych albumów fotografii są też publikacje poświęcone ikonom światowego kina, bogato ilustrowane biografie twórców filmowych, polskich i zagranicznych. Ponadto również poradniki specjalistyczne na temat sztuki reżyserii, montażu, fotografii i dziedzin pokrewnych.

Na miejscu dostępny jest również szeroki wybór multimediów, w tym kolekcja najważniejszych filmów w historii polskiego kina, poddanych rekonstrukcji cyfrowej, a także audiobooki prezentujące literaturę w mistrzowskich interpretacjach polskich gwiazd sceny i ekranu. Księgarnia/Galeria GCF mieści się na parterze Gdyńskiego Centrum Filmowego. Jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 11.00 – 19.00 .

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola