Wydarzenia
Kraina miodu. Pokaz specjalny i spotkanie
Kraina miodu. Pokaz specjalny i spotkanie

Tegoroczny hit festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Gdyńskie Centrum Filmowe i Against Gravity zapraszają na pokaz specjalny „Krainy miodu”, wielkiego zwycięzcy festiwalu Sundance oraz tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity, gdzie film Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej zdobył aż cztery statuetki, w tym Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni. „Kraina miodu” jest macedońskim kandydatem do Oscara®. Seans i spotkanie z gościem specjalnym odbędą się w piątek, 13 grudnia 2019 roku, o godzinie 18.00.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Po projekcji filmu z widzami spotka się pszczelarz Mieczysław Białobrzeski, który opowie o tym, kto może hodować pszczoły i jak wybrać dobry miód. Ostatnie słoiki tegorocznego miodu będzie można kupić na miejscu. 

Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski

Czy pszczoły poszły spać? Jak to w ogóle się robi i czy każdy z nas może zostać pszczelarzem? Dlaczego ule stoją nie tylko na polach i w sadach owocowych, ale też na dachach domów w miastach, nawet w centrum Warszawy? No i jak wybrać I kupić dobry miód? Jak odróżnić wielokwiatowy od rzepakowego, lipowego, a przede wszytkom: jak kupić ten naprawdę „prawdziwy”?

KRAINA MIODU

Honeyland
reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska/Macedonia Północna/2018/87 minut 

50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…

Film wejdzie do polskich kin 20 grudnia. 

Mieczysław Białobrzeski – pszczelarz, prowadzi w pełni ekologiczną rodzinną pasiekę na Mazurach. Stosuje tradycyjne, nieprzemysłowe metody. Pszczoły otoczone są czułą opieką. Miód jest całkowicie naturalny, bez dodatku cukru i wody, niepodgrzewany. Miodobranie odbywa się dwa razy w roku – w maju i w lipcu.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola