Wydarzenia
Konsulat Kultury. Inauguracja
Konsulat Kultury. Inauguracja

Uroczysta inauguracja Konsulatu Kultury potrwa aż trzy dni, od 24 do 26 sierpnia 2018 roku, i obejmie kilka punktów śródmieścia Gdyni. W sobotę Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na spotkania z Mistrzami, a w niedzielę – do udziału w plenerowej grze miejskiej.

Konsulat Kultury to wspólny projekt Gdyńskiego Centrum Kultury oraz Miasta Gdyni. Szczegółowy program wszystkich atrakcji zaplanowanych z okazji otwarcia dostępny jest TUTAJ.

Konsulat Kultury jest nową gdyńską przestrzenią spotkań i wydarzeń artystycznych, skierowanych do szerokiej publiczności. Powstał w zrewitalizowanym budynku dawnego Domu Marynarza Szwedzkiego, położonym u zbiegu ulic Jana z Kolna i Władysława IV.

Wydarzenia w Gdyńskim Centrum Filmowym

Sobota, 25 sierpnia

sala Warszawa, wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)

Godzina 14.30

prof. Szewach Weiss: „Moja Polska”. Rozmowa o książce

Ambasador Izraela w Polsce, przewodniczący Knesetu, wybitny sportowiec, autor ponad 20 książek w tym 16 dla dzieci. Kto nie słyszał o tym człowieku? Przeżył niemiecki Holokaust dzięki pomocy polskich i ukraińskich sąsiadów, później budował potęgę Izraela, teraz robi wszystko, by umocnić most łączący Polaków i Żydów.

Godzina 17.00

ks. prof. Michał Heller: „Człowiek wobec wszechświata”. Wykład

Prezbiter katolicki, teolog, profesor nauk teologicznych specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka–wiara. Pierwszy i jedyny polski laureat Nagrody Templetona Kawaler Orderu Orła Białego. Dyrektor, fundator i pomysłodawca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Fizykę, filozofię i teologię zaczął popularyzować w latach 60., tworząc łącznie dziesiątki książek, setki artykułów i publicznych wystąpień.

Godzina 19.30

prof. Norman Davies: „Na krańce świata. Podróż historyka przez historię”. Rozmowa o książce

Walijczyk wykształcony na najlepszych europejskich uniwersytetach. Wykładowca uczelni wszystkich kontynentów świata. Poliglota biegle posługujący się 8 językami. Naukowiec specjalizujący się w dziejach Europy Środkowej. Autor ponad 20 książek historycznych napisanych z talentem powieściopisarza. Obieżyświat przemierzający glob z piórem w ręku i zawsze otwartym umysłem. Tytan pracy i wielki miłośnik uroków życia.

Plan Grunwaldzki

Wydarzenie plenerowe, wstęp wolny

Godzina 21.00

Mistrzowie słowa czytają Normana Daviesa: Anna Seniuk, Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Seweryn

Wybitni aktorzy przeczytają wybrane fragmenty twórczości znakomitego historyka. Plac Grunwaldzki stanie się miejscem tego niezwykłego, plenerowego wydarzenia, a fasada Teatru Muzycznego – ekranem dla myśli Normana Daviesa.

Niedziela, 26 sierpnia

Gry miejskie, Plac Grunwaldzki, wstęp wolny

Godzina 11.00 – 16.00

Start: w Gdyńskim Centrum Filmowym

Drużyny: 2-5 osób

Rodzinna gra miejska: „Co knują Wrześnie, gdzie się chowa Październik?”

Podczas tej gry, grający będą mogli poznać jesienno-zimowy repertuar gdyńskich instytucji kultury. Na starcie wszyscy uczestnicy i uczestniczki otrzymują paszporty Konsulatu Kultury. Zadanie jest jasne: trzeba zebrać wizy i pieczątki z progów gdyńskich muzeów, teatrów i landmarków. Nie będzie łatwo! Gracze i graczki napotkają na swej drodze jesienne i zimowe Miesiące, które poddadzą ich testom i próbom. Literatura, muzyk, film i teatr – to motywy przewodniej tej rodzinnej gry miejskiej.

Gra miejska na urządzenia mobilne: „Osobowość”

Lubisz gry takie jak PokemonGO i Ingress? Zamiast tradycyjnego zwiedzania, zapraszamy do udziału w nietypowej grze. By zmierzyć się z zagadkami i wyzwaniami umieszczonymi w wirtualnej przestrzeni Gdyni wystarczy pobrać specjalną aplikację na tablet lub smartfon i ruszyć “w miasto”. Na mapie wyświetlą się punkty, które należy odwiedzić; dzięki systemowi GPS aplikacja da nam znać, że jesteśmy na miejscu – i wyznaczy nam zadanie do wykonania. Właściwie… kto dokładnie mówi jej głosem? Gra przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią nowoczesne technologie i chcą spróbować czegoś nowego.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola