Wydarzenia
Kompozytorzy. Marzec
Kompozytorzy. Marzec

Nowy cykl filmów dokumentalnych.

Beethoven, Mozart, Chopin, Haydn – niezwykli kompozytorzy i ich muzyka… w kinie. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na nowy cykl dokumentalny „Sztuka w Centrum. Kompozytorzy”. Co miesiąc w Kinie Studyjnym GCF można dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości największych nazwisk muzyki klasycznej. W niedzielę, 8 marca 2020 roku, pokaz filmu „W poszukiwaniu Mozarta” . Seanse o godzinie 9.30 i 12.00.

Phil Grabski to wielokrotnie nagradzany reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, pisarz i producent. Wraz ze swoim zespołem Seventh Art Productions przygotowuje obrazy kinowe i telewizyjne (m.in. dla Channel 4 i BBC). Do tej pory reżyser zdobył za swoje prace kilkanaście nagród, w tym nagrodę na Valladolid International Film Festival i Gold Hugo w Chicago za najlepszy film, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż.

Jest także znany jako autor cyklu filmów dokumentalnych o malarzach i ich dziełach – „Exhibition on Screen” („Wystawa na ekranie”) – realizowanych we współpracy z najznamienitszymi galeriami i muzeami świata. Grabsky przygotował ponad 30 filmów. Napisał cztery książki o sztuce. Regularnie zasiada w jury nagród Emmy, Bafta, Grierson i One World.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza, raz w miesiącu, na wybrane odcinki cyklu poświęconego sylwetkom, życiu i twórczości wielkich kompozytorów muzyki klasycznej.

„W poszukiwaniu Mozarta”

Bilety w cenie 22 zł można kupić w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Geniusz i buntownik. Gwiazda swoich czasów. Pochowany w bezimiennym grobie, dziś byłby milionerem W ciągu swego niespełna 35-letniego życia napisał prawie tysiąc dzieł. Ogromna większość z nich przetrwała do naszych czasów i nadal budzi zachwyt wśród słuchaczy. Każdy współczesny człowiek słyszał nazwisko Mozarta, a jeśli nie, to na pewno słyszał jego muzykę, choćby w radiowej czy telewizyjnej reklamie.

„W poszukiwaniu Mozarta” zabiera nas w podróż śladami tego niezwykłego kompozytora. Phil Grabsky i jego ekipa filmowa z detektywistyczną wprost precyzją rekonstruują losy muzyka. Ponad 80 dzieł Mozarta, zaprezentowanych w filmie, ukazuje zadziwiające podobieństwa i zależności między muzyką, a jej twórcą i jego doświadczeniami. Z wypowiedzi ekspertów w dziedzinie muzykologii wyłania się nowy, żywy obraz Mozarta. Ten zaskakujący wizerunek często przeczy powszechnie znanym mitom na temat życia i twórczości, zdrowia i śmierci, a także związków muzycznego geniusza, jakim był i na zawsze pozostanie Mozart.

W momencie pierwszej premiery film był grany w kinach przez ponad 6 miesięcy. „ W poszukiwaniu…” pozostaje ulubionym filmem wielu widzów – w tym muzyków klasycznych – o Mozarcie.

Zobacz zwiastun TUTAJ

Kolejne pokazy z cyklu „Sztuka w Centrum. Kompozytorzy”

„W poszukiwaniu Chopina”, 5 kwietnia 2020

„W poszukiwaniu Haydna”, 10 maja 2020

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza również na nowy sezon cyklu filmowego „Sztuka w Centrum”, poświęconego najwybitniejszym malarzom świata. 

Więcej informacji TUTAJ.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola