Wydarzenia
Kino Przyjazne Sensorycznie. Podniebna podróż
Kino Przyjazne Sensorycznie. Podniebna podróż

Seans adresowany do widzów ze spektrum autyzmu.

Seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów – to nowość w programie Gdyńskiego Centrum Filmowego. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm w sali kinowej Goplana odbywają projekcje przyjazne sensorycznie dla młodych widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.


EDIT: Wydarzenie już się odbyło. Informację o kolejnym pokazie w ramach Kina Przyjaznego Sensorycznie podamy wkrótce na www oraz profilu Gdyńskiego Centrum Filmowego na Facebooku.


Kolejny dostosowany do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu seans zaplanowano na sobotę, 1 czerwca 2019 roku, na godzinę 12.00. Dzieci zobaczą film przyrodniczy wyprodukowany przez BBC Earth „Podniebna podróż”.

Jak wygląda seans w kinie przyjaznym sensorycznie?

Podczas seansu światła są przyciemnione, a nie zgaszone całkowicie, by nie budzić lęku, a także by zmniejszyć kontrast między jasnością wyświetlanego na ekranie obrazu a resztą otoczenia. Dźwięk jest nieco przyciszony, by nie ogłuszał osób nadwrażliwych. Przed pokazem nie są wyświetlane zwiastuny, by nie rozpraszać uwagi widzów.

W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali itp. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu.

Ponieważ wiele dzieci/osób ze spektrum autyzmu jest na różnego rodzaju dietach, dlatego do kina można przynieść ze sobą własne, przygotowane przez rodziców, przekąski.

Celem projektu rozwijanego przez Fundację Pomoc Autyzm jest zwiększenie dostępu do kultury i kina dla osób z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Seanse przyjazne sensorycznie mogą być dla uczestników okazją zarówno do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, jak również do rozwijania zainteresowań i poznawania nowych osób.

Podniebna podróż

Zobacz świat z lotu ptaka! „Podniebna podróż“ to najpiękniejsza i najbardziej wyjątkowa podróż dookoła świata, w którą zabierzemy was na skrzydłach ptaków.

Rewolucyjne techniki filmowania w powietrzu i najnowocześniejsze kamery zapewniają ekscytujące doświadczenie rzeczywistego lotu w centrum stada.

Podczas wspólnego lotu poznajemy niesamowite umiejętności ptaków: jednoczesnego manewrowania w milionowych stadach, zarządzania najdłuższymi podróżami, współpracy z innymi zwierzętami w poszukiwaniu pożywienia. Bo latanie wcale nie jest tak proste jak nam się wydaje…

Wybierzcie się z nami w tę fascynującą podróż!

reżyseria: John Downer (Szpiedzy wśród zwierząt)

gatunek: dokument / przygoda / familijny

kraj produkcji: Wielka Brytania

czas trwania: 40 minut

Podniebna_pomniejszone.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola