Wydarzenia
Kino Jazz. Aretha Franklin
Kino Jazz. Aretha Franklin

Filmowy zapis legendarnego nagrania.

W cyklu KINO JAZZ, poświęconym gigantom światowego jazzu, Gdyńskie Centrum Filmowe pokaże film pt. „Amazing Grace: Aretha Franklin”. Dokument o artystce uznawanej za amerykańską Królową Soulu można zobaczyć w Kinie Studyjnym GCF w kolejne wtorki: 12, 19 i 26 listopada 2019 roku.


Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet TUTAJ.

„Amazing Grace: Aretha Franklin” to historia amerykańskiej muzyki zapisana na filmie, który nigdy nie wcześniej ujrzał światła dziennego. Perypetie twórców obrazu nie pozwoliły im pokazać swojego dzieła przez ponad 46 lat!

Film ukazuje nie tylko wpływ Afroamerykanów na amerykańską kulturę początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Jest to także przejmujący obraz kunsztu jednej z najważniejszych i największych artystek jazz, soul i gospel, ukazana w materiale zrealizowanym w ciągu dwóch nocy nagrań w kościele ks. Jamesa Clevelanda w Watts w Kalifornii, w roku 1972.

Album stał się najlepiej sprzedającym się albumem w całej karierze Arethy Franklin i… najlepiej sprzedającym się albumem Gospel wszechczasów. Sesja filmowa, która odbyła się przed rozentuzjazmowaną, natchnioną i tańczącą publicznością, została sfilmowana przez nagrodzonego Oscarem reżysera Sydney Pollack’a. Dziś, 48 lat później, film ten jest wyjątkowym świadectwem wielkości Arethy Franklin i przenosi nas na chwilę wstecz, do lat siedemdziesiątych – szczególnego momentu w historii amerykańskiej muzyki i społecznych przemian.

Królowa Soul – jak nazywano Arethę, wznosi się na wyżyny swego talentu i boskiego daru, oddając hołd swemu wielkiemu ojcu, muzyce gospel oraz całej społeczności Ameryki tamtych lat. Ta Diva muzyki, występując przed entuzjastyczną publicznością, rozgrzewa ich do białości, wyciska łzy z oczu i pozostawia trwały ślad w duszy. Tej muzycznej uczty nie da się zapomnieć. Nigdy nie było tak przepełnionego muzyką i uczuciem filmu. Po tylu latach, cały świat może to w końcu zobaczyć. Święty Graal Hollywood odnaleziony !

Reżyseria: Sydney Pollack, Alan Elliott

USA 2018, 1989

Premiera światowa : kwiecień 2019

Sydney Pollack – amerykański reżyser, potomek imigrantów z Rosji. Absolwent m.in. aktorstwa na Neighbourhood Playhouse. Pollack był reżyserem ponad 21 filmów i programów telewizyjnych. Sam zagrał w ponad 30 filmach a także wyprodukował ponad 44 filmów. Za swoją reżyserię otrzymał w sumie 48 nominacji do Oscara a zdobył aż 11 statuetek.

Wybrana filmografia:

1969 Czyż nie dobija się koni?

1972 Jeremiah Johnson

1982 Tootsie

1985 Pożegnanie z Afryką

1993 Firma

2005 Tłumaczka

Alan Elliott – twórca musicali, reżyser programów telewizyjnych, producent. Współpracował z Warner Bros, Atlantic. Pośród wielu artystów i gwiazd dla których produkował i pisał znajdują się m.in. Phil Collins, Prince, Quincy Jones Miles Davies, En Vogue, Paul Simon, Debbie Gibson, Tori Amos czy też Jamiroquai. Wyprodukował i przywrócił melomanom „Amazing Grace” do którego prawa kupił w 2007 r.

Organizator cyklu #kinojazz: Musicine i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ
Partner pokazu: JazzPRESS i Universal Music Poland
Dystrybucja filmu w Polsce: info@musicine.pl
………………………………………………………………..
KINO JAZZ – cykl seansów filmów dokumentalnych o jazzie w wybranych kinach studyjnych i na festiwalach jazzowych w całej Polsce. Więcej: https://bit.ly/2ZrIQOH

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola